۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۰

بازار اندروید، نسخه‌ی 1

نسخه‌ی 1 بازار اندروید منتشر شد. با انتشار این نسخه، وب‌استور رسمی بازار هم در این آدرس افتتاح و معرفی شد. خلاصه‌ش اینکه بازار رو دریابید که با استفاده و بازخور، محیط بهتری می‌شه برای نرم‌افزارهای اندرویدی، چیزی که فعلا به خاطر تحریم‌های گوگل امکان دسترسی‌ش رو نداریم یا به سختی داریم.

خدا رو چه دیدید، شاید در آینده ی نزدیک، بازار برای برنامه‌نویسانی که برای فارسی‌زبان‌ها نرم‌افزار تولید می‌کنند درآمدزا شد. امیدوارم همین‌طور بشه.

 

 

۱۹ فروردین ۱۳۹۰

با Connectify، لپ‌تاپ‌تان را به یک پخش‌کننده‌ی وایرلس تبدیل کنید

عرض کنم خدمت شما که فرض کنیم از لپ‌تاپ برای وب‌گردی استفاده می‌کنید و روی آن هم ویندوز 7 اصل یا مثل بنده نسخه‌ی فول فلان دزدی‌ش رو هم دارید. حالا مثلا با پسرتان دعوای‌تان شده سر استفاده از لپ‌تاپ و شما هم هه…، شکست مفتضانه‌ای خورده‌اید و قصد دارید وب‌گردی را روی موبایل یا تبلت تجربه کنید.

اولین گزینه اینترنت وایرلس است؛ خرید یک مودم وایرلس یا یک روتر که ADSL را در محیط پخش کند، اما گاهی تا اولین فروشگاه تجهیزات کامپیوتری 30 کیلومتر فاصله است و گاهی زورتان می‌آید که چپ و راست برای اینترنت‌تان هزینه کنید. یک راه هم استفاده از gprs همراه اول (همان که هیچ‌وقت با ما نیست) یا ایرانسل است که بد نیست اما راه چاره نیست.

اما چرا به یک راه ارزان‌تر فکر نکنیم؛ مثلا یک نرم‌افزار که ADSL لپ‌تاپ را از طریق همان گیرنده‌ی wifi روی آن در محیط پخش کند. با connectify می‌شود هر نوع اتصال اینترنتی را به اشتراک گذاشت، در این حالت لپ‌تاپ شما یا تلفن همراه اندروید شما به یک Hotspot تبدیل می‌شود. فقط کافی‌ست نرم‌افزار را نصب کرده و اتصال اینترنت را از منو انتخاب کنید، یک wizard ساده هم دارد که راهنمایی‌تان می‌کند.

در نسخه‌ی قبلی اشکالاتی وحود داشت که در این نسخه رفع شده، یکی‌ش که یک راه حل مضحک برای‌اش پیدا کرده بودم این بود که مثلا گوشی روی گرفتن آی‌پی از لپ‌تاپ گیر می‌کرد. راه حل‌ام؟ موقع اتصال، از Properties‌ می‌زدم روی زبانه‌ی Share و تیک را می‌زدم و متصل می‌شدم. وقتی اتصال برقرار می‌شد، قطع‌اش می‌کردم و دوباره برای اتصال مجدد از Properties تیک share را برمی‌داشتم و آی‌پی می‌گرفت و کارم راه می‌افتاد. اما خب ایراد را گزارش دادم و log گرفتم و فرستادم برای تیم نرم‌افزار و در نسخه‌ی جدید به راحتی ارتباط برقرار می‌شود، بدون جینگولک‌بازی.

اما اتفاق خوب این است که در نسخه‌ی جدید، نرم‌افزار و+ی-پ+ی-ا+ن را هم می‌شناسد، حداقل بنده که مشکلی نداشتم :) فقط کافی‌ست بعد از اتصال به جای انتخاب اصلی، همان اتصال “اسم‌اش رو نبر” را انتخاب کنیم، مثل تصویر زیر.

یک راهنمای تصویری هم دارند که در زیر می‌آورم، همین!

اگر در خانه از آن استفاده می‌کنید نگران این قضیه نباشید که دیگران پسورد شبکه‌تان را بفهمند، چون برد خیلی زیادی ندارد و همان داخل خانه را هم پوشش دهد باید ممنون‌دارش بود. این، به خاطر فرستنده‌ی ضعیف لپ‌تاپ است.

این نرم‌افزار یک نسخه‌ی اندرویدی هم دارد که از مارکت اندروید قابل دریافت است، به دست ما که نرسید :)

» سایت تولید‌کننده‌ی connectify
» دانلود از Download.com، دانلود از Dropbox

پسرم؟ خسته شد رفت خوابید، گاهی این‌طوری می‌شود دیگر، البته فقط گاهی!

۱۶ فروردین ۱۳۹۰

هیچان، مجموعه مینی‌مال‌

تا همین چند سال پیش، وقتی به نویسنده‌ای مجوزی برای چاپ کتاب‌اش نمی‌دادند، یا باید آن‌قدر از شاخ و برگ و محتوای آن می‌زد تا می‌شد یک کتاب استاندارد از نظر حضرات، یا اگر این سانسورها خیلی به نویسنده برمی‌خورد، باید دنبال راه‌های دیگری می‌گشت برای رساندن‌اش به دست خواننده.

اما این روزها چه؟ حالا اینترنت را داریم، به مدد آن نسخه‌ی الکترونیک کتاب منتشر می‌شود، و به سرعت به دست خواننده‌اش می‌رسد.

غرض اینکه آقا جواد سعیدی‌پور که وبلاگ رضا ناظم را می‌نویسد، یکی از کتاب‌های مینی‌مال‌اش را به نام هیچان، به همین شیوه منتشر کرده است.

خودم همیشه از مینی‌مال‌های وبلاگ رضا ناظم لذت برده‌ام، هر چند اکثر یادداشت‌های وبلاگی پاک شده و وبلاگ هم که به تیغ مضحک فیلترینگ گرفتار آمده است. اگر شما هم طرفدار مینی‌مال خوب هستید، کتاب را از آدرس‌های زیر دانلود کنید.

ـ لینک goodreads
ـ لینک دوم

حرف آخر، اگر تمایل دارید هزینه‌ی کتاب را بپردازید شماره کارت شتاب در ابتدای کتاب هست.

* عکس را از وبلاگ امیر مهرانی برداشتم.

۱۳ فروردین ۱۳۹۰

بازار اندروید

راست‌اش، اندرویدی‌های داخل ایران به گمان‌ام شاکی‌ترین‌ها باشند بین ملت، دسترسی به مارکت اندروید محال اگر نباشد یکی از کارهای بسیار سخت است، به‌خصوص در چند وقت اخیر.

اما فارسی‌تلی‌ها بازار را راه انداخته‌اند برای کاربران ایرانی که استفاده از آن لذت‌بخش است، دروغ چرا. بیشتر از سه ماه است کاربر اندروید هستم و فقط موفق شده‌ام یک app از مارکت بگیرم، آن‌هم شانسی و این‌ها، حالا هم انگار به چشمه رسیده باشم، درک‌ام کنید.

بازار را از این آدرس بگیرید و پیشنهادهای‌تان را به feedback@getbazaar.com ارسال کنید.

مثلا من نوشتم که اگر کمی یه شکل و شمایل Applanet دربیاید بهتر است، یعنی وقتی appهای نصب شده را به صورت فهرست نشان می‌دهد، همان‌جا اطلاع دهد که این نرم‌افزار باید به روزرسانی شود.