۱۹ فروردین ۱۳۹۰

با Connectify، لپ‌تاپ‌تان را به یک پخش‌کننده‌ی وایرلس تبدیل کنید

عرض کنم خدمت شما که فرض کنیم از لپ‌تاپ برای وب‌گردی استفاده می‌کنید و روی آن هم ویندوز 7 اصل یا مثل بنده نسخه‌ی فول فلان دزدی‌ش رو هم دارید. حالا مثلا با پسرتان دعوای‌تان شده سر استفاده از لپ‌تاپ و شما هم هه…، شکست مفتضانه‌ای خورده‌اید و قصد دارید وب‌گردی را روی موبایل یا تبلت تجربه کنید.

اولین گزینه اینترنت وایرلس است؛ خرید یک مودم وایرلس یا یک روتر که ADSL را در محیط پخش کند، اما گاهی تا اولین فروشگاه تجهیزات کامپیوتری 30 کیلومتر فاصله است و گاهی زورتان می‌آید که چپ و راست برای اینترنت‌تان هزینه کنید. یک راه هم استفاده از gprs همراه اول (همان که هیچ‌وقت با ما نیست) یا ایرانسل است که بد نیست اما راه چاره نیست.

اما چرا به یک راه ارزان‌تر فکر نکنیم؛ مثلا یک نرم‌افزار که ADSL لپ‌تاپ را از طریق همان گیرنده‌ی wifi روی آن در محیط پخش کند. با connectify می‌شود هر نوع اتصال اینترنتی را به اشتراک گذاشت، در این حالت لپ‌تاپ شما یا تلفن همراه اندروید شما به یک Hotspot تبدیل می‌شود. فقط کافی‌ست نرم‌افزار را نصب کرده و اتصال اینترنت را از منو انتخاب کنید، یک wizard ساده هم دارد که راهنمایی‌تان می‌کند.

در نسخه‌ی قبلی اشکالاتی وحود داشت که در این نسخه رفع شده، یکی‌ش که یک راه حل مضحک برای‌اش پیدا کرده بودم این بود که مثلا گوشی روی گرفتن آی‌پی از لپ‌تاپ گیر می‌کرد. راه حل‌ام؟ موقع اتصال، از Properties‌ می‌زدم روی زبانه‌ی Share و تیک را می‌زدم و متصل می‌شدم. وقتی اتصال برقرار می‌شد، قطع‌اش می‌کردم و دوباره برای اتصال مجدد از Properties تیک share را برمی‌داشتم و آی‌پی می‌گرفت و کارم راه می‌افتاد. اما خب ایراد را گزارش دادم و log گرفتم و فرستادم برای تیم نرم‌افزار و در نسخه‌ی جدید به راحتی ارتباط برقرار می‌شود، بدون جینگولک‌بازی.

اما اتفاق خوب این است که در نسخه‌ی جدید، نرم‌افزار و+ی-پ+ی-ا+ن را هم می‌شناسد، حداقل بنده که مشکلی نداشتم :) فقط کافی‌ست بعد از اتصال به جای انتخاب اصلی، همان اتصال “اسم‌اش رو نبر” را انتخاب کنیم، مثل تصویر زیر.

یک راهنمای تصویری هم دارند که در زیر می‌آورم، همین!

اگر در خانه از آن استفاده می‌کنید نگران این قضیه نباشید که دیگران پسورد شبکه‌تان را بفهمند، چون برد خیلی زیادی ندارد و همان داخل خانه را هم پوشش دهد باید ممنون‌دارش بود. این، به خاطر فرستنده‌ی ضعیف لپ‌تاپ است.

این نرم‌افزار یک نسخه‌ی اندرویدی هم دارد که از مارکت اندروید قابل دریافت است، به دست ما که نرسید :)

» سایت تولید‌کننده‌ی connectify
» دانلود از Download.com، دانلود از Dropbox

پسرم؟ خسته شد رفت خوابید، گاهی این‌طوری می‌شود دیگر، البته فقط گاهی!