۱۶ شهریور ۱۳۸۹

حرف هم تبخیر می‌شود اینجا

معلق هستم در گوگل ریدر یا همان گودر خودمان. بعضی‌ها حال‌شان از این اصطلاح گودر به هم می‌خورد، عیب ندارد، ذائقه‌ها متفاوت است. وبلاگ محمد آقای معینی را می‌خوانم، مرور می‌کند این سال‌های وبلاگ‌نویسی‌اش را و تبخیر شدن وبلاگ‌های متعددش را در یک سال اخیر. دل‌مان برای این چند کلمه حرف حساب که طاقت شنیدن‌اش را هم ندارند -چه برسد به حساب پس دادن‌اش- می‌سوزد. مگر نه اینکه ادعا می‌کنید به مصلحت کشور می‌اندیشید، خب گوش کنید، حداقل به قول دوست نه چندان محبوب‌مان، آب را جای درست بریزید.

حالا از بحث سیاسی که بگذریم، کمی هم بلاگری حرف بزنیم، 15 اسفند 1386، در یک یادداشت وبلاگی با عنوان «ایرادهای اساسی یک عدد سرویس بلاگر» نوشتم که چطور می‌شود به راحتی یک وبلاگ را از تبخیر نجات داد، منتها آن تکه‌ی مورد نظرم را همین‌جا کپی می‌کنم که کپی کردن این یکی از شیر مادر هم حلال‌تر است.

و بلاگر است که به راحتی از تبخیر رها می‌شود. بگذارید مثال بزنم. فرض کنید دکتر مزیدی و یا مهدی روی بلاگر بودند. این دو تا رفیق خوبم را مثال می‌زنم چون به دلیل تبخیر، آدرس‌شان را عوض کرده‌اند و دکتر مزیدی دارد بعضی از یادداشت‌های وبلاگ قبلی را در وبلاگ جدید نقل می‌کند. بگذریم، در این مورد، کافی بود به جای ساختن وبلاگ جدید، در تنظیمات و در بخش "انتشار وبلاگ"، در آدرس انتشار یک "2" ناقابل به آدرس قبلی‌شان اضافه کنند و وبلاگ‌شان را به میعان برسانند، به همین سادگی. دوباره تبخیر می‌شد؟ خب، "2" ناقابل را می‌کردند "3" ناقابل، چیزی که زیاد، عدد ناقابل. نمی‌دانم در وردپرس چنین چیزی امکان دارد یا نه، اما اگر نیست چرا؟