۲۳ شهریور ۱۳۸۸

بلاگر و ادامه‌ی مطلب، آیا راه نجاتی هست؟

عرض کنم خدمت شما که قدیم‌ترها، برای اینکه در بلاگر چیزی به نام مثلا “ادامه‌ی مطلب” داشته باشیم باید خون جگر می‌خوردیم و با عملیات ژانگولر فراوان و یکی دو تا اسکریپت و دستکاری در متن، رسما خودمان ایجادش می‌کردیم و در ویرایش‌گر خود بلاگر هم چیزی مثل ویرایش‌گر ام‌تی یا وردپرس وجود نداشت.
اما همین تازگی‌ها، خیلی پنهانی و موذیانه اضافه‌اش کرده‌اند، آن هم به همان طرز معیوب و زشت همیشگی.
روش کار:
اول اینکه در برگه‌ی “تنظیمات” و زیربرگه‌ی “اصلی” و در پایین صفحه، “ویرایش‌گر به روز شده” را انتخاب کنید که یادشان رفته آن دکمه‌های زیبای RTL و LTR را هم درش تعبیه کنند. ویژگی‌های ویرایش‌گر جدید را هم اینجا بببنید.
blogger-new-editor و بعد، اگر از پوسته‌های پیش‌فرض بلاگر استفاده می‌کنید نباید مشکلی وجود داشته باشد. اگر هست، دوباره باید پوسته را انتخاب کنید. منتها اگر نگران عوض شدن بعضی چیزها هستید یا از پوسته‌های پیش‌فرض بلاگر استفاده نمی‌کنید این راهنما را بخوانید.
خلاصه‌اش اینکه در “چیدمان” بزنید روی “ویرایش HTML” و بعد از زدن تیک “گسترش الگو”، اِلمان زیر را پیدا کنید.
<data:post.body/>
حالا در زیر این اِلمان، کدهای زیر را اضافه کنید.
<b:if cond='data:post.hasJumpLink'>
<div class='jump-link'>
<a expr:href='data:post.url + "#more"'><data:post.jumpText/></a>
</div>
</b:if >
چه اتفاقی می‌افتد؟
دقیقا در هنگام نوشتن متن در ویرایش‌گر بلاگر، وقتی بزنید روی دکمه‌ی “درج وقفه پرش”، ویرایش‌گر بلاگر دو تکه خواهد شد، چیزی مثل تصویر زیر.
After-the-jump-createحالا اگر بزنید روی “ویرایش HTML” می‌بینید که ادامه‌ی متن به بعد از more منتقل شده.
After-the-jump-html
» توضیح بی‌ربط: این یادداشت با استفاده از لایو- نوشته شده است.
» توضیح باربط: اگر نگران از دست رفتن دکمه‌ی RTL هستید و مثلا از مرورگر فایرفاکس برای نوشتن در ویرایش‌گر پیش‌فرض بلاگر استفاده می‌کنید –که برای اینکار خاص بهتر است از آن استفاده کنید- راست‌کلیک کنید و Switch Text Direction را انتخاب کنید.
» توضیح ذی‌ربط: اگر واژه‌هایی مثل “درج وقفه پرش” و “چیدمان” برای شما مفهومی ندارد و در داشبورد بلاگرتان چنین چیزهایی نمی‌بینید، لطف کنید زبان “پارسی” را در داشبورد انتخاب کنید خب. قبل‌تر در بلاگر فارسی درباره‌اش نوشته‌ایم: اضافه شدن سه زبان جدید و سمت و سوی جدید بلاگر
» در مورد ادامه‌ی مطلب هم در بلاگر فارسی یادداشتی نوشته شده.