۰۳ دی ۱۳۸۷

بازگشت نه چندان شکوهمند، اما ماندگار بلاگر فارسی

خب، لابد از عنوان معلوم است که عرضم چیست. اما کوتاه و گذرا می‌نویسم.

1ـ بعد از مشکلاتی که از طریق هاست‌داری شرکت پارسی‌هاستینگ برای هاست بلاگر فارسی -و یحتمل وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های متعددی که بر روی سرورهای این شرکت میزبانی می‌شدند- پیش آمد، تصمیم گرفتیم فایل‌ها و پوسته‌های بلاگر فارسی را به هاست دیگری منتقل کنیم اما مشکل همچنان باقی بود؛ اگر این یکی هم مثل قبلی شد چه؟

پس با ایده‌ی فوق‌العاده‌ی نیما، بلاگر فارسی بر روی سایت‌ساز گوگل مستقر شد، بخش پوسته‌ها هم اینجاست و از همین هفته پوسته‌های جدیدی هم خواهد داشت. تا وقتی گوگل و سایت‌سازش هستند بلاگر فارسی هم پابرجاست، امیدوارم.

2ـ از کجا هاست بخریم؟ این را جادی در کی‌برد آزادش نوشته اما من جایی را به شما معرفی می‌کنم برای نخریدن هاست.

بگذارید به حساب یک شکایت خصمانه از یک شرکت خدمات میزبانی سایت که با خلف وعده و عمل نکردن به تعهداتی که به بلاگر فارسی به عنوان یک کاربر داشت، باعث به هم ریختگی اوضاع شد. اوضاعی که در نهایت به نابودی همه‌ی اطلاعات و فایل‌های بلاگر فارسی ختم شد. اینجا می‌نویسم که نام شرکت پارسی هاستینگ را خوب به خاطر بسپارید برای کشیدن خط قرمز روی آن و هرگز به عنوان یک گزینه برای میزبانی سایت یا وبلاگ به‌ش فکر نکنید، همین.

خیلی تند بود؟ فکر می‌کنید، خیلی بدتر از این بود، منتها وقتی ای‌میل زدم و حرف‌هایم را نوشتم برای‌شان و بعد از سه هفته پیگیری موفق به گرفتن پشتیبان از فایل‌ها شدم، حذف‌اش کردم و فقط همین تکه‌اش را نگه داشتم.

3ـ هیچی، همین‌جوری، محض تنوع عرض کردم. ولی خیلی خوشگل شده اینجا، عادت ندارم. جریان‌اش را گوشه‌ی وبلاگ نوشته‌ام، قدم‌رنجه که کردی متوجه می‌شوی.

4ـ حالا که همه‌ی کارها مرتب شده، دوباره بلاگر در دسترس نیست، بساطی داریم، آخر قیر و قیف. آن هم حالا که به دوست خوبم، آشپزباشی بزرگ قول داده‌ام.

۱۸ آذر ۱۳۸۷

چرا نباید به بچه‌ها دروغ گفت؟

راستش، از وقتی لپ‌تاپ‌دار شدیم و از شر مزاحمت‌های Pc راحت، یک دردسر کوچولوی شیرین -اما گاهی مصیبت- هم داریم: سیدکامیاری که می‌خواهد بازی کند؛ یعنی در واقع "من من کله‌گنده" را می‌نشاند پای لپ‌تاپ و من بازی می‌کنم و چشم‌هام درمی‌آید و او در عوض کیف می‌کند. اوایل گاهی قایم‌اش می‌کردم و تلفنی که سراغش را می‌گرفت می‌گفتم خراب شده داده‌ام عمو درست‌اش کند. کمی غر می‌زد اما دروغ‌ام را باور می‌کرد و می‌گذشت.
تا اینکه یک‌بار، چند ساعتی در محل کار مهمان‌ام بود. حالا دیگر قصه‌ی لپ‌تاپ و دروغ عمو و اداره را باور نمی‌کند و می‌گوید "من اداره رو دیدم، عموت اون جا نبود".

هنوز هم می‌پرسی چرا نباید به بچه‌ها دروغ گفت؟ برای اینکه این وسط تنها کسی که ضایع می‌شود ما مثلا بزرگ‌ترها هستیم نه بچه‌ها.

بگذریم

می‌خندی، می‌گن طرف مشاعرش رو داده خروس‌قندی گرفته، می‌گن وقتی عقل رو تقسیم می‌‌کردن طرف توی صف دماغ بوده. نمی‌خندی، می‌گن مردیکه‌ی یبث عبوث بدعنق خاک‌برسر، مرده‌شور ببردش که عین برج زهرمار می‌مونه.

قاطی جمع می‌شی، می‌گن باز این نکبت خودش رو لوس کرد. قاطی جمع نمی‌شی، می‌گن واه واه، افاده‌ها طبق طبق، طرف به اون‌جاش می‌گه دنبال من نیا بو می‌دی.

با رییس‌ات دو کلوم اختلاط می‌کنی، می‌گن پاچه‌ی نو مبارک، الهی به پای پاچه‌ی رییس جونت پیر شی بمیری.
با رییس‌ات حرفت می‌شه. می‌گن خاک تو سرت کنن، به بخت خودت لگد می‌زنی که چی مثلا؟ اسگل، زود برو مراتب گه‌خوری‌ت رو کتبی اعلام کن تا دیر نشده و رییس -و در نتیجه کل مجموعه- مواضع جدیدش رو در موردت اعلام نکرده.

تکون می‌خوری، می‌گن تو چقدر وول می‌زنی، مگه زیرت چرخ داری، خب بتمرگ سر جات دیگه. از جات جم نمی‌خوری، می‌گن مردی؟ خب، یه تکونی به خودت بده معلوم شه زنده‌ای و با قوری-کتری فرق داری.

والله...

توضیح: گاهی چیزهایی هست که می‌نویسی و همین‌طوری می‌ماند در حالت پیش‌نویس. بد نیست برای تنوع -و شاید تهوع- اینجا باشد. تاریخ این یکی سوم مارس 2008 است اما هشتم دسامبر منتشر می‌شود، قدرت خدا.

۱۶ آذر ۱۳۸۷

راهنمای فارسی‌سازی پوسته‌های بلاگر، با نان اضافه

سوال این است که آیا اصلا راهنمایی هم برای فارسی‌سازی پوسته‌های بلاگر وجود دارد و اگر هست کجاست که دیده نمی‌شود؟

جواب‌اش خیلی قاطع نیست، چون هنوز کار دارد تا راهنمای راهنما شود اما به قول علما، “کاچی بعض هیچی”، می‌توانید راهنمای فارسی‌سازی پوسته‌ها را در ویکی بلاگر فارسی بخوانید و راهنمایی و کمک‌مان کنید تا تکمیل شود.

» اما نان اضافه،

1ـ هاست بلاگر فارسی طبق معمول چند ماه اخیر روی هواست. دیگر برای شما نامعتبر بودن لینک‌ها و برای ما فحش خوردن عادی شده انگار، اما تا پایان هفته‌ی جاری بلاگر فارسی می‌رود روی هاست جدید و همه‌مان راحت می‌شویم؛ شما از هدر رفتن وقت‌تان و ما از فحش خوردن، هر چند فحش‌خورمان ملس شده این روزها.

2ـ اگر زبان فارسی را در داشبورد بلاگر انتخاب کرده‌اید و از ترکیب فایرفاکس+استایلیش استفاده می‌کنید، استایل بلاگر فارسی (توضیح در اخبار بلاگر فارسی) فراموش نشود.