۱۰ تیر ۱۳۸۷

آقای سردار، پس چه کسانی به شهادت می‌رسند؟

اين مقام مسوول اطمينان داد: در تلاش هستيم تا با اقدامات پيشگيرانه، گام مفيدی برای کاهش رنج‌ها و آلام خانواده‌های آن گروه از سربازانی که در تجاوز احتمالی به کشورمان به هلاکت می‌رسند برداريم و نگذاريم تجربه‌ی تلخ و طولانی جنگ ويتنام تکرار شود.
» چرا سربازان ما این‌بار به هلاکت می‌رسند و مثل دفعات قبل شهید محسوب نمی‌شوند؟ و آیا فرآیندی برای تبدیل هلاکت به شهادت وجود دارد یا خیر جناب سردار؟ قصد توهین به مقام شامخ شهدای جنگ را ندارم اما این هم جنگ است، یک جنگ احتمالی، منتها این‌بار اشتباه از خود ماست که گزک می‌دهیم دست آن‌هایی که متجاوز می‌خوانیم‌شان. آیا به کاربری "هلاکت" به همین علت نیست جناب سردار؟ اینکه خودمان اشتباه مهلک‌مان را قبول داریم.
» بدین وسیله اشتباه فاحش خودم را اصلاح می‌کنم و بابت چپکی خواندن عذر می‌خواهم. صحبت از کشتار دسته‌جمعی سربازانی‌ست که به ایران حمله می‌کنند، خدا برکت بدهد به این همه اعتماد‌به‌نفس که تعداد کشته‌شدگان آمریکا و متحدانش در عراق و افغانستان را از یاد جناب سردار برده.
» اصل خبر اینجاست. اما گویا کشور دارد به سمت ویرانی پیش می‌رود، با سرعت هر چه تمام‌تر، متاسفانه.

۰۹ تیر ۱۳۸۷

عذرخواهی پیش از موعد

دارم سعی می‌کنم یادداشت‌های قدیمی این وبلاگ را به قول بچه‌های وردپرس فارسی درون‌ریزی کنم. پس عذر بنده را بابت هجمه‌ی یک مشت یادداشت سوخته که در ساعات -یا روزهای- آینده به اینجا منتقل می‌شود بپذیرید.
» یک چیزی هم بگویم و بروم. اگر قصد دارید مطالب وبلاگ‌های دیگرتان را به بلاگر انتقال دهید فقط بدانید که فعلا در مورد فایل‌های بیشتر از یک مگابایت مشکل دارد، همین.
» آمدم کادر توکار کامنت‌های بلاگر را درست کنم زدم همان کادر ناقص قدیمی را هم خراب کردم. حالا به جای کامنت توکار، کامنت ناکار داریم اینجا، بد هم نیست البته.
» عزت زیاد.

پ‌ن:
نشد که. مثل اینکه با فایل xml خروجی وردپرس مشکل دارد. فعلا نجات پیدا کردید، تا ببینم می‌شود بعدا بلایی سرش بیاورم یا نه.

۰۸ تیر ۱۳۸۷

خبرهای خوش بلاگری

خب، عرض کنم خدمت شما که حالا که دیگر مدتی‌ست کار از دست شده و اینجا به‌طور رسمی تبدیل شده به خلاصه‌ی اخبار بلاگر، پس بگذارید چند تا خبر خوش هم بدهم خدمت دوستان اگر البته از خبر خوش خوش‌تان می‌آید.
» اول اینکه بالاخره اعتراضات بلاگری‌ها و -بیشتر از آن‌ها- خوانندگان و بازدیدکنندگان وبلاگ‌های بلاگری دارد نتیجه می‌دهد و بلاگر دارد کادر کامنت‌ها را می‌چپاند داخل صفحات تکی یادداشت‌ها، منتها هنوز هم انتخاب با نویسنده‌ی وبلاگ است و این، به نظرم خوب نیست. می‌شود حکایت گرفتن شناسنامه برای بلاگر که پیر من یکی که درآمد از بس ای‌میل دوستان را پیدا کردم و لینک یادداشت را برایشان فرستادم و توضیح دادم. توضیحات بیشتر را در آزمایشگاه بلاگر بخوانید.
» سیستم امتیازدهی به یادداشت‌ها به بلاگر اضافه می‌شود.
» خاطر مبارک‌تان هست به چه چیز دیگری اعتراض داشتیم، امکان گرفتن خروجی و ورود یادداشت‌ها از وبلاگ‌ها دیگر، بلاگر روی این یکی هم کار می‌کند.
» بلاگر، به خاطر گل روی کاربران خوب و مودب‌اش که رنج فیلترینگ احمقانه می‌برند و به نوشتن ادامه می‌دهند ویرایشگر خود را بهینه می‌کند.
» اگر با ابزارهای وب‌مستری گوگل آشنایی دارید، بدانید و آگاه باشید که به زودی این ابزارها را در بلاگر خواهیم دید.
خب، اجازه بدهید بعد از این همه نک‌وناله کمی هم خوشحال باشیم.

۰۳ تیر ۱۳۸۷

توضیح واضحات: گودر و نمایش بهتر یادداشت‌های فارسی

خب، بگذارید همین ابتدا بگویم داستان چیست: گودر (گوگل‌ریدر) و نمایش بهتر یادداشت‌های فارسی. نوشتم که اگر می‌دانید جریان افزونه‌ی Stylish و استایل‌های فارسی آن چیست روی دکمه‌ی next کلیک کنید و بروید به فید بعدی‌تان برسید.

این یادداشت، توضیح کوتاهی‌ست برای دوستانی که فید نمی‌خوانند یا می‌خوانند اما نمی‌دانند که ترکیب فایرفاکس+Stylish حتی از معجزه‌ی هزاره‌ی سوم هم باحال‌تر است. در پایان هم، در چند خط، خلاصه‌اش می‌کنم. اصلا بگذارید همین ابتدای کار خلاصه‌اش را بنویسم و خلاص. بعد هم شرح ما وقع می‌نویسم.

خلاصه:
1- برای دنبال کردن سایت/وبلاگ‌های مورد علاقه، به جای سر زدن‌های روزانه، آخرین‌های‌شان را از طریق فیدشان دنبال می‌کنیم.
2- برای خواندن فید به ابزارش نیاز داریم و ابزار آن، به آنلاین و دسکتاپ تقسیم می‌شوند. و یکی از بهترین ابزارهای آنلاین گوگل‌ریدر یا گودر است. واضح است که گودر، یک واژه‌ی من‌درآوردی است و نمی‌دانم کپی‌رایت‌اش متلعق به کیست (اگر می‌دانید در نظرات بنویسید).
3- گودر در حالت پیش‌فرض نمای زشتی دارد و کمی با فارسی ناهمگون است.
4- با ترکیب مرورگر فایرفاکس و افزونه‌ی Stylish و استفاده از این استایل -یا استایل‌های دیگر- نمای بهتری به آن می‌دهیم و چشمان‌مان را کمی بیشتر حفظ می‌کنیم.
5- اگر حساب گوگل ندارید یکی ایجاد کنید و در این آدرس به وبگردی عادی روزانه‌تان -و نه وبگردی اتفاقی و در تعقیب لینک- سر و سامان بدهید.
6- خاطرتان باشد که هیچ اصراری به استفاده از گودر -یا سایر محصولات گوگل- نیست، اگر از فیدخوان آنلاین دیگری مثل bloglines استفاده می‌کنید می‌توانید به دلخواه خودتان برای آن هم استایلی تعریف کنید و این‌بار شما دیگران را مهمان کنید.
7- حالا اگر آماده‌اید ترکیب فایرفاکس 3+ افزونه‌ی Stylish و استایل فارسی گودر را امتحان کنید.

حالا اگر دل‌تان می‌خواهد توضیحات کامل‌تر را در ادامه بخوانید اما اصل مطلب همانی‌ست که در بالا نوشتم.

اگر از گودر استفاده می‌کنید حتما دیده‌اید که فونت پیش‌فرض آن Arial است یا حداکثر Times New Roman یا یک چیزی هم‌خانواده‌ی این‌ها. و حتما فضای بلا-استفاده‌ی سمت راست را هم دیده‌اید. حالا، این‌ها را بگذارید در کنار علاقه‌ی تاریخی ما ایرانی‌ها به پیکان و فونت تاهوما، چقدر هم که به هم ربط دارند. پیکان، نکته‌ی انحرافی ماجراست، زیاد به‌ش توجه نکنید.

بعد از نوشتن افزونه‌ی Stylish برای فایرفاکس، هر فردی بنا به سلیقه‌اش می‌تواند برای هر صفحه‌ی وب، با توجه به المان‌های (element یا عنصری از صفحه‌ی وب که اجازه بدهید اسمش همین المان باشد) موجود در همان صفحه، رنگ و لعاب تازه‌ای برای آن تعریف کند. می‌تواند رنگ پس‌زمینه و نوع فونت‌ها و رنگ آن‌ها را تغییر دهد و حتی المان‌ها را به دلخواه خودش از نو بچیند. موارد متعددی از همین استایل‌ها را می‌توانید در سایت Userstyles ببینید و بنا به سلیقه‌تان انتخاب و استفاده کنید. در این صفحه، همه‌ی استایل‌هایی که به نوعی به گودر مربوط می‌شوند را می‌بینید.

در مورد چینش –یا چیدمان- فارسی گودر هم همین اتفاق افتاد، حتی قبل از اینکه گودر زبان‌های راست‌به‌چپ -و نه فارسی که این روزها هیچ اجر و قربی ندارد انگار- را به رسمیت بشناسد و پارامتری هم برای این‌ها در نظر بگیرد. استایل‌های متعددی نوشته شدند که در این یادداشت به چندتایی‌ش اشاره کردم. اما خب، -علی‌رغم شلختگی ذاتی‌ام- کمی وسواسی هستم و یکی هم بنده به آن‌ها اضافه کردم. چند روز پیش تغییرش دادم و چیزهایی به‌ش اضافه کردم و چیزهایی هم کم.

حالا دیگر اجباری نیست که همه‌ی عناوین راست‌به‌چپ باشند؛ گودر یک المان دارد به نام entry-title که به‌طور پیش‌فرض از چپ به راست است و یکی دارد به نام entry-title rtl، من فقط برایش توضیح دادم که این یکی را بیا از سمت راست بنویس، همین.

#entries .entry-title rtl{
text-align: right !important;
}

حالا عناوین انگلیسی از چپ شروع می‌شوند و فارسی‌ها از راست. به طور مثال، کمی کادر یادداشت را در اشتراک‌گذاری دستکاری کردم، حالا برای نوشتن فارسی بهتر شده. و وقتی روی یک فید یا برچسب کلیک می‌کنید با رنگ سفید مشخص می‌شود. البته، این‌هم فقط چند تا مثال بودند و می‌توانید با سلیقه‌ی خودتان تغییرش بدهید. یک اشکال هم دارد؛ اینکه در مواردی، با اینکه عنوان فارسی‌ست اما در سمت چپ است. علت به گمانم، مشکل کوچکی‌ست که در خود وبلاگ/سایت‌ها وجود دارد، برای عنوان مطالب، چینشی معین نشده و عنوان مطلب بلاتکلیف است.

چرا مثلا نوار کناری را نیاوردم سمت راست؟ خب، سلیقه‌ی بنده این‌طوری‌ست، اگر طور دیگری می‌پسندید -مثل پنداره- می‌توانید به راحتی یکی برای خودتان راه بیندازید و با اضافه کردن‌اش به Userstyles دیگران را هم در حاصل کارتان شریک کنید. اما توجه داشته باشید که تغییرات این‌چنین که باید المان‌ها را به طور بنیادی تغییر داد در زمان بارگذاری گودر تاثیر دارد و خب، می‌دانید که، اینترنت ایرانی و بدبختی و...

اما از چه چیزهایی استفاده می‌کنم:
» افزونه‌ی FireBug که قلم به قلم المان‌های صفحه را می‌توانید با آن پیدا کنید و ویرایش کنید.
» افزونه‌ی CssViewer که به صورت تصویری، المان‌های صفحه را نمایش می‌دهد. در مورد این یکی، مرتضی الوانی کمی بیشتر توضیح داده.
» افزونه‌ی EditCSS (صفحه‌ی اصلی) که تاثیر تغییر در css را در همان لحظه نشان‌تان می‌دهد.

۰۲ تیر ۱۳۸۷

آیا بهتر نیست گودر را سر و سامان دهید؟

به گمانم بهتر است کمی برای استایل گوگل‌ریدر تبلیغ کنم، از هیچی که بهتر است. چرا گودر؟ چون می‌شود حرف‌های حسابی را همان‌جا زد، بین خودمان هم می‌ماند.

gooder-13870402 

» مواد لازم برای دوستانی که نمی‌دانند جریان چیست؟ اگر هم می‌دانید و استفاده می‌کنید به روز کنید لطفا.
فایرفاکس 3+ افزونه‌ی استایلیش+ استایل فارسی

استایل‌های دیگر:
» استایل پنداره، خود پنداره
» استایل‌های بهرنگ تاج‌دین
» همه‌ی استایل‌های فارسی از گودر تا کامنت‌های popup بلاگر

۰۱ تیر ۱۳۸۷

اعتراض به گوگل به خاطر عدم پشتیبانی از نوشتار راست-به-چپ

یک‌سری آدم باحال یک اعتراض‌نامه‌ی اینترنتی راه انداخته‌اند برای پشتیبانی گوگل از راست-به-چپ در جی‌میل، اگر دلتان خواست امضا کنید. فایرفاکس یک افزونه دارد برای این کار که با آمدن جی‌میل 2 از کار افتاد. می‌شود به لایف‌هکر ای‌میل زد یا کامنت گذاشت و ازشان خواست که این یکی را هم به Better Gmail2 اضافه کنند. کاری که فعلا می‌شود به کمک این صفحه انجامش داد.

البته جی‌میل این امکان را دارد منتها فقط برای زبان‌های عربی و عبری.

۳۱ خرداد ۱۳۸۷

اینجا چه خبر است؟

راستش چند روز پیش کمی نظرخواهی وبلاگ را دستکاری کردم و کادر جهنده/پرنده‌ی مضحک بلاگر را آوردم داخل یادداشت‌ها. اما فعلا که تاثیری نداشته در بیشتر شدن نظرات، امتحان کنید بی‌زحمت که اگر خوب است توضیح بیشتری بنویسم در موردش و اگر مزخرف است برویم به سمت چیزی مثل disqus.

اما خبرهای بد چیست؟ بلاگر باز هم مشکل پیدا کرده، آسیاتک، در تهران فیلترش کرده و کامنت‌های بلاگر که روی سرورهای دیگری‌ست خیلی وقت است باز نمی‌شوند. ای‌میل زدم به ستاد مبارزه با وبلاگ و هنوز هم –بعد از پنج روز- جوابی برای ای‌میل بنده که در ادامه متن‌اش را می‌خوانید نیامده.

سلام،
قبلا هم چندبار ای‌میل زدم و متاسفانه جواب درستی نگرفتم. اما گند اخیرتون دیگه شوخی‌بردار نیست. چرا بلاگر رو فیلتر کردید؟ قبلا صفحه‌ی کامنت‌های بلاگر رو که با https باز می‌شد فیلتر کردید و حالا نوبت خودش شده. چرا؟
مشکل شما و روسای نه چندان محترم‌تون چیه؟ اگر با پنج یا ده تا وبلاگ مشکل دارید که یک سرویس رو نباید فیلتر کنید که. دیگه واقعا شور رو هم از مزه درآوردید شماها. الان بلاگر در بعضی ISPها در تهران فیلتر شده، مثل شرکت مسخره‌ی "آسیا تک" و کامنت‌های بلاگر هم که خیلی وقته مشکل داره.
چه وقت می‌شه که ما از دست مزاحمت‌های شما کارکنان اداره‌ی مبارزه با وبلاگ خلاص شیم خدا می‌دونه.
توهین‌آمیز بود؟ حالا کمی خودتون رو می‌تونید جای ما حس کنید که هر روز شاهد توهین‌هاتون هستیم.

خب، امروز نیما رسولی خبر داد که وبلاگ بنده باز نمی‌شود، آیا در جای دیگری هم این مشکل وجود دارد؟

چگونه و چه زمانی بنزین بزنیم؟

یکی از دوستان لطف کرده و ای‌میل فرستاده با همین عنوان. مطلب جالبی‌ست اما کاش فقط لینک جستجوی همین عنوان در گوگل را می‌فرستاد، ممنون‌تر می‌شدم.

۳۰ خرداد ۱۳۸۷

خاک عالم

بعد از آن همه جریان در مورد نام خلیج فارس و خلیج و خلیج عربی، شرکتی به نام geeges تازه به صرافت افتاده که کاری برای حفظ خلیج فارس انجام دهد، منتها زده ترکانده خودش را و فراخوان عمومی گذاشته برای هک کردن گوگل. جا دارد همین‌جا به خاطر این‌همه بلاهت -که یکجا جمع شده- به ملت شریف ایران تبریگ بگوییم.
اگر ایران این روزها نه در گوگل -که فقط نتایج را جستجو می‌کند- اعتباری دارد و نه هیچ کجای دنیا -به جز کشورهای در پیتی مثل ونزوئلا و کومو-، به خاطر غرض‌ورزی‌های بیگانه‌ها نیست، مشکل در خودمان است، مشکل از افتخارات تاریخی خودساخته‌ی مضحک‌مان است که هنوز درگیرش هستیم، مشکل جایی در میان خود ماست. مشکل از اعتباری‌ست که نداریم و حتی به فکر به دست آوردن‌اش هم نیستیم. اعتماد، کردنی نیست که دیگران به ما اعتماد بکنند، اعتماد دیگران را باید جلب کرد. وقتی که معتمد شدی، آن وقت گوگل و دیگران، غلط بی‌جا می‌کنند به نام خلیج فارس/پارس/پرشین/هرچی نگاه چپ بکنند.
» برو دنبال جلب اعتماد، یک چیزی به دنیا اضافه کن.

۲۷ خرداد ۱۳۸۷

لایو رایتر جدید و بلاگر، یکبار برای همیشه

Kill_Bill راستش، نسخه‌ی جدید لایو رایتر را بهانه کردم برای نوشتن این یادداشت، همین. در مورد بلاگر هم کار خاصی انجام نشده و کماکان در بر روی همان نسخه‌ی قبلی می‌چرخد. مثلا اگر می‌شد باز یا بسته بودن کامنت‌های بلاگر از داخل لایو رایتر کنترل می‌شد خب، خیلی خوب بود. نه مثل حالا که همیشه کامنت‌ها را باز می‌گذارد حتی اگر در تنظیمات بلاگر کامنت را برای همه‌ی یادداشت‌ها بسته باشید. این، البته در مورد Scribefire هم صدق می‌کند، گفته باشم.

اما در مورد ویرایش عکس‌ها داستان کمی فرق می‌کند. امتحانش کنید، به خصوص حالا که می‌شود روی لینوکس هم این ابزار فوق‌العاده خوش‌دست را داشت.

اما یک چیزی هست که من همیشه یادم می‌رود، اینکه تا به حال چندتایی از دوستان با لایو رایتر و تنظیمات بلاگری‌اش مشکل داشته‌اند. بگذارید یک‌بار –آن‌هم برای همیشه- این کار را تصویری انجام دهیم و نتیجه را ببینیم. در آخر هم اگر نکته‌ای ماند من اینجا می‌نویسم و شما در کامنت‌ها تا حل مشکل شود، چطور است.
برای شروع هم همین وبلاگ را انتخاب می‌کنیم.

» تنظیم لایو رایتر برای بلاگر
» وبلاگ لایو رایتر + معرفی نسخه‌ی آخر و لینک دانلود

توضیح آخر: اما نکته‌ی فوق‌العاده‌ی این نسخه، نه توانایی‌های فوق‌العاده‌ی آن است و نه پلاگین‌های متعددش. به نظرم اینکه این نرم‌افزار برای به روز رسانی مستقل از ویندوز عمل می‌کند روشن‌ترین نقطه‌ی پیشرفت گروه سازنده‌ی آن است.

wlw-check-for-update

» به سبک دکتر مزیدی: اگر آب دست‌تونِ همین الان بگذارید زمین و برید بمیرید. منتها قبلش لایو رایتر رو دانلود کنید و توی وبلاگی که همین الان توی وردپرس –یا دور از جون توی بلاگر- راه می‌ندازید بنویسید. دمتون گرم و خدا رحمت‌تون کنه.
دکتر جان خیلی مخلصیم.

اصلاح نمایش خبرخوان گوگل در وبلاگ‌ها

خب، اگر شما هم از کدهای گوگل برای نمایش اشتراکی‌های‌تان در وبلاگ استفاده می‌کنید، لابد این مشکل راست به چپ را داشته‌اید یا -اگر هنوز حلش نکرده‌اید- دارید. می‌توانید این یک خط زیر را قبل از تگ پایانی head در کدهای وبلاگتان بیاورید، اگر روی بلاگر هستید، اولی و اگر روی سرویس دیگری هستید، دومی. چرایش را بگذارید برای بعد.

1- <link href="http://www.blogger-fa.com/files/general-css/adjust-google-eader-in-blogger-blog.css" rel="'stylesheet'" type="'text" css="">

2- <link href="http://www.blogger-fa.com/files/general-css/adjust-google-eader-in-weblog.css" rel="'stylesheet'" type="'text" css="">

</head>

می‌توانید کدهای همین وبلاگ را هم ببینید تا متوجه شوید. این هم شاهد، فقط اگر حدس زدید کدام وبلاگ است؟
این ویرایش‌گر بلاگر عجب چیز عجیبی‌ست، کجایی لایو رایتر که به دادم برسی؟

فهرست وبلاگی در بلاگر

» منبع: بلاگر فارسی
بلاگر، بعد از ماه‌ها آزمایش و رفع اشکال، یک ابزارک جدید به مجموعه‌ی ابزارک‌هایش اضافه کرد. ابزارک “فهرست وبلاگی” با استفاده از فید وبلاگ/سایت‌ها، زمان به روز شدن و عنوان و تکه‌ی کوچکی از آخرین یادداشت وبلاگ/سایت را نمایش می‌دهد. با این ابزارک جدید، می‌توانید فهرستی از وبلاگ‌ها-یی که می‌خوانید- در نوار کناری وبلاگ‌تان ایجاد کنید.

توضیح: اگر مثل بنده لیستی دارید حاوی دویست و اندی -مولر، به قول آق فری-، چیزی حدود 200KB به حجم وبلاگ‌تان اضافه می‌شود و با این اینترنت مفنگی خدا رحم کند به ما. در نمونه‌ی قبلی، آن Show all وجود نداشت و همه‌ی فهرست بارگذاری نمی‌شد و در نتیجه، در صورتی که برای نمایش، مثلا 25 وبلاگ را انتخاب می‌کردید، صفحه‌ی سبک‌تری داشتید. برای همین فعلا برش داشتم تا ببینم چه خاکی می‌شود ریخت روی سرش. اما جدای از این ایراد خیلی مهم، ابزارک فوق‌العاده‌ای شده، به‌خصوص که علاوه بر نمایش نام وبلاگ به روز شده، عنوان آخرین به روز رسانی را هم همراه با لینک مربوطه می‌آورد.

۲۶ خرداد ۱۳۸۷

اگر نمی‌توانید‌، عرصه را به دیگری واگذار كنید

ما در كشورمان وزارت ارتباطاتی داريم كه خودش ابلاغيه‌ی محدوديت سرعت -آن هم به ميزان 128‌ كيلوبيت بر ثانيه- را به نهادهای موجود ارائه می‌كند و در دوران وزير محترم ارتباطات -جناب آقای سليمانی- ايران از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ در فهرست جهانی آمادگی برای دولت الكترونيكی، ۱۰ پله سقوط داشته است.
موضوع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ايران بسيار شبيه به صنعت خودروسازی در ايران است. در خودروسازی بيش از 20 سال است كه با تعرفه بيش از 100 درصدی از اين صنعت حمايت شده و در واقع بيش از 20 سال است كه مصرف‌كنندگان جريمه‌ی بی‌خاصيتی صنعت خودرو در ايران را می‌پردازند و هر خودرويی را با هر كيفيتی كه دوستان خودروساز می‌سازند، می‌خرند.
» اصل مطلب اینجاست، در همشهری آنلاین

سوالی هم نیست، واقعا دیگر جای سوالی نیست. بعد از سه سال دیگر نمی‌شود از دولت‌مردان انتظار حرف‌های بهتری داشت. اما علی‌الحساب، تا جوابیه‌ی زورکی دولت در همشهری منتشر نشده و همشهری به صورت خیلی زورکی به اشتباه نکرده‌اش اعتراف نکرده یادداشت عمید نمازی‌خواه را بخوانید که کمی از درد مشترک‌مان کم می‌کند.

» حرف دل خودم: با این اوضاع و احوال، یک آقای شادمغزی هم هست که فقط می‌ره توی برنامه‌های مختلف و زرت و زرت می‌گه دنیای مجازی، شهر مجازی، تجارت مجازی، مردیکه‌ی چورمنگ.