۰۶ خرداد ۱۳۸۷

پی‌دی‌اف در آفیس 2007

خب، تازگی‌ها بچه‌های خدمات مکانیزه‌ی شرکت ما از آفیس 2007 -تازه آن هم نسخه‌ی حرفه‌ای و دزدی‌ش از قرار یک نسخه‌ی 1000 تومانی برای n نفر- خوش‌شان آمده و در کنار ویندوزهای ایکس‌پی دزدی‌مان، این یکی را هم نصب کرده‌اند. منتها زده‌اند هر چه نرم‌افزار خوب داشتیم ترکانده‌اند، مثل CutePDF writer که کار اصلی‌ش تبدیل فایل‌های متنی به پی‌دی‌اف بود. گشتم دنبال افزونه‌ای که کارش تبدیل فایل‌های آفیس 2007 باشد به پی‌دی‌اف و پیدایش کردم؛ در سایت مایکروسافت، منتها چون آفیس‌مان هم مثل ویندوزمان دزدی بود از سایت به بیرون هدایت شدم. باز جای شکرش باقی‌ست دست‌شان بهمان نمی‌رسد وگرنه اسمایلی آب خنک و این حرف‌ها.
بگذریم، این همه وراجی کردم که بنویسم حالا افزونه اینجاست* اگر شما هم مثل من و خیلی از دوستان دیگر، آفیس بدون مجوز دارید.
» این قصه‌ی ما و نابغه‌های خدمات مکانیزه‌مان، غصه‌نامه‌ای شده برای خودش. در برنامه‌ی جدیدشان هیچ کسی حق نصب فایرفاکس را ندارد. بعد شما هی می‌روید القاب زشت می‌دهید به...

» * لینک اول که طبق فرمایش دوست ناشناس در نظرات اصلاح شد.
» لینک دوم

۰۳ خرداد ۱۳۸۷

توهین نکنید لطفا

تنها چیزی که باعث شد این چند خط را بنویسم، توهین‌هایی‌ست که به اسم شوخی و دور هم باشیم –چه در توییتر و چه در فرندفید- به دکتر مزیدی می‌شود و می‌خوانم و نمی‌دانم و نمی‌فهمم چرا شوخی معنی‌ش این شده که به یکی توهین کنیم تا بقیه خوش خوشان‌شان شود.

اتفاقا قصد حمایت دارم ازش؛ دوست نادیده‌ای‌ست در این وبلاگستان که اگر نبود، خیلی‌ها هنوز هم داشتند روی سرویس‌های وبلاگ‌نویسی ایرانی می‌نوشتند و همیشه هم نگران هویت‌شان بودند که لگدمال نشود و وبلاگشان را نبندند.

امثال مزیدی –البته در اینجا منظورم خود حسین آقای مزیدی‌ست- که خیلی لقب‌ها –که اگر یکی‌ش را به خودمان می‌دادند در کسری از ثانیه جرشان می‌دادیم- به‌ش چسبانده‌ایم، یکجور موهبت هستند برای تکنولوژی -و در نهایت ما به عنوان کاربران نهایی آن-؛ خیلی از سایت‌ها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای امروز و به طور قطع آینده، با توجه به نیازهایی طراحی و اجرا می‌شود که اساس تعریف‌شان این آدم‌ها هستند.

توسعه‌ی خیلی از تکنولوژی‌ها به واسطه‌ی آدم‌های –به قول ما عوام، خوره- پیگیری مثل مزیدی سرعت می‌گیرد. ما –سایرین- با همه‌ی ادعاهای کذای‌مان، در این بخش به چنین آدم‌هایی مدیون هستیم. اگر حسین آقای مزیدی را به عنوان دوست قبول نداریم و همه‌ی سعی‌مان را در مذمت و نکوهش رفتارش -به دلیل اینکه ما نمی‌پسندیم- به کار می‌بریم، حداقل حرمت این دینی که به گردن‌مان دارد نگه داریم، حداقل گاهی که حال بهتری داریم.

نکنید این کارها را، در شان شما نیست رفقا. می‌شود به آسانی، در فیدخوان گوگل یا بقیه‌ی مخلفات اینترنتی، با برداشتن یک تیک یا زدن یک کلیک ناقابل، از صفحه‌ی زندگی مجازی‌مان حذف‌اش کرد، بدون اینکه به‌ش توهین کرد به اسم شوخی و نیش و کنایه زد محض خنده‌ی رفقا. باور کنید می‌شود بدون توهین به دیگران هم وبلاگ خوبی داشت و حتی طنزنویس خوبی بود، باور کنید که می‌شود.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۷

پراکنده

1- یکی دو روز پیش، برای ویرایش یکی دو فایل صوتی از audacity استفاده کردم که خب، کیفیت صدا کمی بهتر شد اما audacity برای تبدیل فایل صوتی از فرمت Wave به Mp3 از افزونه‌ای به نام Lame استفاده می‌کند و کیفیت کار هم چندان رضایت‌بخش نیست (حداقل برای من نبود). منتها در صفحه‌ی لینک‌های خود Lame، فهرست کاملی‌ست از نرم‌افزارهایی که بر اساس همین Lame کار می‌کنند، صفحه‌ی فوق‌العاده‌ای‌ست. خودم، Winlame را انتخاب کردم، نرم‌افزاری سبک و خوش‌دست که کار هم باهاش خیلی راحت‌تر از Audacity است -که اساسا کار Audacity چیز دیگری‌ست-  و فایل‌ها را با کیفیت خوبی تبدیل کرد.

برای اینکه شما را هم در این تبدیل شریک کنم، دعوت‌تان می‌کنم که تکه‌ای از آهنگ "ای ایران" را با صدای یک پسربچه‌ی سه‌ساله‌ی شیطان خواب‌آلود که زیر پتو می‌خواند -تقریبا پنج شش ماه پیش- گوش کنید. به جز این وقت‌ها که پسربچه‌ها خواب‌شان می‌گیرد و حرکت‌های غیر عادی‌شان شروع می‌شود، معمولا برای ضبط صدای‌شان دم به تله نمی‌دهند، فلان فلان شده‌ها :-)
» دانلود "ای ایران" با حجم 306Kb. چون صرفا برای تست است هیچ مشخصات خاصی هم ندارد. چیزی که عجیب است این است که آیا لزومی دارد در مهد کودک‌ها، به بچه‌های سه‌ساله یک هم‌چین چیزهایی یاد بدهند؟

2- یک توضیح که خیلی وقت پیش باید می‌نوشتم -حداقل برای خود متتی- این قضیه‌ی حلقه‌ی بسته‌ی وبلاگ‌نویسان است. خب، این قضیه خیلی وقت پیش روشن شده بود، یا شاید گمان می‌کردیم روشن شده و حالا یادمان رفته، سر قضیه‌ی انتخابات ریاست جمهوری که پشتیبانی قاطبه‌ی وبلاگستان از دکتر معین، سرانجام خوشی پیدا نکرد و به محمود احمدی‌نژاد ختم شد. اما چرا همه جا را بوی آی‌تی برداشته؟ برای اینکه جماعت حرفه‌ای آی‌تی‌باز، -که تنها شامل برنامه‌نویسان نمی‌شود؛ شاید اصلا برنامه‌نویسان به این گروه ربطی هم نداشته باشند بنده‌های خدا، و منظورم علاقه‌مندان اخبار و خوره‌های آی‌تی‌ست- از درجه یک‌هایی مثل علیرضا مجیدی و رضا مقدری بگیر تا درجه پیت‌هایی مثل نویسنده‌ی همین وبلاگ، به تغییرات وب حساسیت بیشتری نشان می‌دهند، تغییر کاربری از بلاگرولینگ به گوگل‌ریدر، کار بسیار ساده‌ای‌ست اما رادیو زمانه ماه‌ها طول می‌کشد تا باور کند که این، راه بهتری‌ست، حداقل برای زمان فعلی.

سیاسی‌نویس‌ها و اجتماعی‌نویس‌ها، خوراک‌شان این است که بی‌بی‌سی بخوانند و به عنوان آراس‌اس‌خوان، همه‌ی خواندهای‌شان از بی‌بی‌سی را به اشتراک بگذارند و حداکثر یکی دو تا وبلاگ Anti-Men که می‌خوانند. بیشتر مطالبی که لینک می‌شود و به اشتراک گذاشته می‌شود دست‌پخت همین علاقه‌مندان ریز و درشت آی‌تی‌ست. و این موضوع، فقط در مورد جامعه‌ی وبلاگ‌نویس فارسی‌زبان صادق نیست، دعوت‌تان می‌کنم نگاهی به لینک‌های داغ ReadBurner بیندازید و ببینید که چه می‌کنه این اخبار آی‌تی.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۷

آمارگیر گوگل برای بلاگر در مرحله‌ی آزمایش

blogger ga-overview

خبر همین است، بالاخره گویا بلاگر دارد از این ابزار فوق‌العاده‌ی گوگل استفاده می‌کند. توضیحات کامل را در وبلاگ آمارگیر گوگل بخوانید.