۲۸ مرداد ۱۳۸۷

با Workrave، گردن‌تان را نجات دهید

main-window اگر شما هم مثل خیلی‌های دیگر –که بنده هم از همان دسته هستم- زیاد پای کامپیوتر؛ این بلای خانمان‌سوز هزاره‌ی سوم می‌نشینید بطور حتم درد گردن و سوزش بین دو کتف را هم تجربه کرده‌اید، به‌خصوص این روزها که تب فرند‌فید هم بالاست. چاره چیست وقتی که خودمان به فکر خودمان نیستیم؟

نرم‌افزار Workrave، با کادرهای پرنده و جهنده‌ی مختلف این کار را انجام می‌دهد. و البته کاربر می‌تواند بسته به توان -اینکه چقدر می‌کشد- و میل خودش تنظیمات پیش‌فرض را تغییر دهد. توضیحات بیشتر در مورد نرم‌افزار را در این صفحه پیدا می‌کنید؛ جایی که توضیح می‌دهد این نرم‌افزار در اصل ابزاری‌ست برای بهبود و پیشگیری از RSI؛ و این Repetitive Starin Injury (مدخل در ویکی‌پدیا) به آسیب‌هایی اطلاق می‌شود که ناشی از کشش تکراری عضلات و ربات‌هاست؛ کشش تکراری و بدون وقفه. مثل کار با کامپیوتر، گیتار، -حتی- چاقو و…

» امتحانش کنید اگر به گردن مبارک‌تان -و ایضا سایر اعضای ربات‌دار بدن‌تان که زیاد ازشان کار می‌کشید- علاقه‌مند هستید. و اگر حال‌تان از ویندوز به هم می‌خورد و از دار و دسته‌ی پدرام ویسی و امین‌اینا هستید خب، نسخه‌ی گنو/لینوکس هم دارد.

» صفحه‌ی دانلود
» صفحه‌ی مقایسه با سایر نرم‌افزارهای مشابه
» و اینکه آن Excercises نرم‌افزار را هم از دست ندهید.

» پ.ن‌:
راستش کور که نیستم، می‌بینم که در مورد چشم چیزی ننوشته‌ام. خب، این نرم‌افزار وقتی زورکی هم که شده کاربر را از کار بی‌امان با کامپیوتر می‌رهاند، به چشمان‌اش هم استراحت می‌دهد. مگر اینکه کاربر مورد نظر صرفا در زمان استراحت، صفحه کلید را مرخص کند و چشمان‌اش، گودر را دنبال کند و خیال کند که از دردهای آتی در امان است. خب، زهی خیال باطل. در بخش Excercises، برای چشمان مبارک کاربر هم چیزهایی وجود دارد. مرحمت عالی زیاد.

» در همین رابطه توضیحات بیشتر را در وبلاگ زنگوله بخوانید: پیشگیری از مشکلات استفاده‌ی زیاد از کامپیوتر با Workrave