۰۳ تیر ۱۳۸۷

توضیح واضحات: گودر و نمایش بهتر یادداشت‌های فارسی

خب، بگذارید همین ابتدا بگویم داستان چیست: گودر (گوگل‌ریدر) و نمایش بهتر یادداشت‌های فارسی. نوشتم که اگر می‌دانید جریان افزونه‌ی Stylish و استایل‌های فارسی آن چیست روی دکمه‌ی next کلیک کنید و بروید به فید بعدی‌تان برسید.

این یادداشت، توضیح کوتاهی‌ست برای دوستانی که فید نمی‌خوانند یا می‌خوانند اما نمی‌دانند که ترکیب فایرفاکس+Stylish حتی از معجزه‌ی هزاره‌ی سوم هم باحال‌تر است. در پایان هم، در چند خط، خلاصه‌اش می‌کنم. اصلا بگذارید همین ابتدای کار خلاصه‌اش را بنویسم و خلاص. بعد هم شرح ما وقع می‌نویسم.

خلاصه:
1- برای دنبال کردن سایت/وبلاگ‌های مورد علاقه، به جای سر زدن‌های روزانه، آخرین‌های‌شان را از طریق فیدشان دنبال می‌کنیم.
2- برای خواندن فید به ابزارش نیاز داریم و ابزار آن، به آنلاین و دسکتاپ تقسیم می‌شوند. و یکی از بهترین ابزارهای آنلاین گوگل‌ریدر یا گودر است. واضح است که گودر، یک واژه‌ی من‌درآوردی است و نمی‌دانم کپی‌رایت‌اش متلعق به کیست (اگر می‌دانید در نظرات بنویسید).
3- گودر در حالت پیش‌فرض نمای زشتی دارد و کمی با فارسی ناهمگون است.
4- با ترکیب مرورگر فایرفاکس و افزونه‌ی Stylish و استفاده از این استایل -یا استایل‌های دیگر- نمای بهتری به آن می‌دهیم و چشمان‌مان را کمی بیشتر حفظ می‌کنیم.
5- اگر حساب گوگل ندارید یکی ایجاد کنید و در این آدرس به وبگردی عادی روزانه‌تان -و نه وبگردی اتفاقی و در تعقیب لینک- سر و سامان بدهید.
6- خاطرتان باشد که هیچ اصراری به استفاده از گودر -یا سایر محصولات گوگل- نیست، اگر از فیدخوان آنلاین دیگری مثل bloglines استفاده می‌کنید می‌توانید به دلخواه خودتان برای آن هم استایلی تعریف کنید و این‌بار شما دیگران را مهمان کنید.
7- حالا اگر آماده‌اید ترکیب فایرفاکس 3+ افزونه‌ی Stylish و استایل فارسی گودر را امتحان کنید.

حالا اگر دل‌تان می‌خواهد توضیحات کامل‌تر را در ادامه بخوانید اما اصل مطلب همانی‌ست که در بالا نوشتم.

اگر از گودر استفاده می‌کنید حتما دیده‌اید که فونت پیش‌فرض آن Arial است یا حداکثر Times New Roman یا یک چیزی هم‌خانواده‌ی این‌ها. و حتما فضای بلا-استفاده‌ی سمت راست را هم دیده‌اید. حالا، این‌ها را بگذارید در کنار علاقه‌ی تاریخی ما ایرانی‌ها به پیکان و فونت تاهوما، چقدر هم که به هم ربط دارند. پیکان، نکته‌ی انحرافی ماجراست، زیاد به‌ش توجه نکنید.

بعد از نوشتن افزونه‌ی Stylish برای فایرفاکس، هر فردی بنا به سلیقه‌اش می‌تواند برای هر صفحه‌ی وب، با توجه به المان‌های (element یا عنصری از صفحه‌ی وب که اجازه بدهید اسمش همین المان باشد) موجود در همان صفحه، رنگ و لعاب تازه‌ای برای آن تعریف کند. می‌تواند رنگ پس‌زمینه و نوع فونت‌ها و رنگ آن‌ها را تغییر دهد و حتی المان‌ها را به دلخواه خودش از نو بچیند. موارد متعددی از همین استایل‌ها را می‌توانید در سایت Userstyles ببینید و بنا به سلیقه‌تان انتخاب و استفاده کنید. در این صفحه، همه‌ی استایل‌هایی که به نوعی به گودر مربوط می‌شوند را می‌بینید.

در مورد چینش –یا چیدمان- فارسی گودر هم همین اتفاق افتاد، حتی قبل از اینکه گودر زبان‌های راست‌به‌چپ -و نه فارسی که این روزها هیچ اجر و قربی ندارد انگار- را به رسمیت بشناسد و پارامتری هم برای این‌ها در نظر بگیرد. استایل‌های متعددی نوشته شدند که در این یادداشت به چندتایی‌ش اشاره کردم. اما خب، -علی‌رغم شلختگی ذاتی‌ام- کمی وسواسی هستم و یکی هم بنده به آن‌ها اضافه کردم. چند روز پیش تغییرش دادم و چیزهایی به‌ش اضافه کردم و چیزهایی هم کم.

حالا دیگر اجباری نیست که همه‌ی عناوین راست‌به‌چپ باشند؛ گودر یک المان دارد به نام entry-title که به‌طور پیش‌فرض از چپ به راست است و یکی دارد به نام entry-title rtl، من فقط برایش توضیح دادم که این یکی را بیا از سمت راست بنویس، همین.

#entries .entry-title rtl{
text-align: right !important;
}

حالا عناوین انگلیسی از چپ شروع می‌شوند و فارسی‌ها از راست. به طور مثال، کمی کادر یادداشت را در اشتراک‌گذاری دستکاری کردم، حالا برای نوشتن فارسی بهتر شده. و وقتی روی یک فید یا برچسب کلیک می‌کنید با رنگ سفید مشخص می‌شود. البته، این‌هم فقط چند تا مثال بودند و می‌توانید با سلیقه‌ی خودتان تغییرش بدهید. یک اشکال هم دارد؛ اینکه در مواردی، با اینکه عنوان فارسی‌ست اما در سمت چپ است. علت به گمانم، مشکل کوچکی‌ست که در خود وبلاگ/سایت‌ها وجود دارد، برای عنوان مطالب، چینشی معین نشده و عنوان مطلب بلاتکلیف است.

چرا مثلا نوار کناری را نیاوردم سمت راست؟ خب، سلیقه‌ی بنده این‌طوری‌ست، اگر طور دیگری می‌پسندید -مثل پنداره- می‌توانید به راحتی یکی برای خودتان راه بیندازید و با اضافه کردن‌اش به Userstyles دیگران را هم در حاصل کارتان شریک کنید. اما توجه داشته باشید که تغییرات این‌چنین که باید المان‌ها را به طور بنیادی تغییر داد در زمان بارگذاری گودر تاثیر دارد و خب، می‌دانید که، اینترنت ایرانی و بدبختی و...

اما از چه چیزهایی استفاده می‌کنم:
» افزونه‌ی FireBug که قلم به قلم المان‌های صفحه را می‌توانید با آن پیدا کنید و ویرایش کنید.
» افزونه‌ی CssViewer که به صورت تصویری، المان‌های صفحه را نمایش می‌دهد. در مورد این یکی، مرتضی الوانی کمی بیشتر توضیح داده.
» افزونه‌ی EditCSS (صفحه‌ی اصلی) که تاثیر تغییر در css را در همان لحظه نشان‌تان می‌دهد.