۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۷

پراکنده

1- یکی دو روز پیش، برای ویرایش یکی دو فایل صوتی از audacity استفاده کردم که خب، کیفیت صدا کمی بهتر شد اما audacity برای تبدیل فایل صوتی از فرمت Wave به Mp3 از افزونه‌ای به نام Lame استفاده می‌کند و کیفیت کار هم چندان رضایت‌بخش نیست (حداقل برای من نبود). منتها در صفحه‌ی لینک‌های خود Lame، فهرست کاملی‌ست از نرم‌افزارهایی که بر اساس همین Lame کار می‌کنند، صفحه‌ی فوق‌العاده‌ای‌ست. خودم، Winlame را انتخاب کردم، نرم‌افزاری سبک و خوش‌دست که کار هم باهاش خیلی راحت‌تر از Audacity است -که اساسا کار Audacity چیز دیگری‌ست-  و فایل‌ها را با کیفیت خوبی تبدیل کرد.

برای اینکه شما را هم در این تبدیل شریک کنم، دعوت‌تان می‌کنم که تکه‌ای از آهنگ "ای ایران" را با صدای یک پسربچه‌ی سه‌ساله‌ی شیطان خواب‌آلود که زیر پتو می‌خواند -تقریبا پنج شش ماه پیش- گوش کنید. به جز این وقت‌ها که پسربچه‌ها خواب‌شان می‌گیرد و حرکت‌های غیر عادی‌شان شروع می‌شود، معمولا برای ضبط صدای‌شان دم به تله نمی‌دهند، فلان فلان شده‌ها :-)
» دانلود "ای ایران" با حجم 306Kb. چون صرفا برای تست است هیچ مشخصات خاصی هم ندارد. چیزی که عجیب است این است که آیا لزومی دارد در مهد کودک‌ها، به بچه‌های سه‌ساله یک هم‌چین چیزهایی یاد بدهند؟

2- یک توضیح که خیلی وقت پیش باید می‌نوشتم -حداقل برای خود متتی- این قضیه‌ی حلقه‌ی بسته‌ی وبلاگ‌نویسان است. خب، این قضیه خیلی وقت پیش روشن شده بود، یا شاید گمان می‌کردیم روشن شده و حالا یادمان رفته، سر قضیه‌ی انتخابات ریاست جمهوری که پشتیبانی قاطبه‌ی وبلاگستان از دکتر معین، سرانجام خوشی پیدا نکرد و به محمود احمدی‌نژاد ختم شد. اما چرا همه جا را بوی آی‌تی برداشته؟ برای اینکه جماعت حرفه‌ای آی‌تی‌باز، -که تنها شامل برنامه‌نویسان نمی‌شود؛ شاید اصلا برنامه‌نویسان به این گروه ربطی هم نداشته باشند بنده‌های خدا، و منظورم علاقه‌مندان اخبار و خوره‌های آی‌تی‌ست- از درجه یک‌هایی مثل علیرضا مجیدی و رضا مقدری بگیر تا درجه پیت‌هایی مثل نویسنده‌ی همین وبلاگ، به تغییرات وب حساسیت بیشتری نشان می‌دهند، تغییر کاربری از بلاگرولینگ به گوگل‌ریدر، کار بسیار ساده‌ای‌ست اما رادیو زمانه ماه‌ها طول می‌کشد تا باور کند که این، راه بهتری‌ست، حداقل برای زمان فعلی.

سیاسی‌نویس‌ها و اجتماعی‌نویس‌ها، خوراک‌شان این است که بی‌بی‌سی بخوانند و به عنوان آراس‌اس‌خوان، همه‌ی خواندهای‌شان از بی‌بی‌سی را به اشتراک بگذارند و حداکثر یکی دو تا وبلاگ Anti-Men که می‌خوانند. بیشتر مطالبی که لینک می‌شود و به اشتراک گذاشته می‌شود دست‌پخت همین علاقه‌مندان ریز و درشت آی‌تی‌ست. و این موضوع، فقط در مورد جامعه‌ی وبلاگ‌نویس فارسی‌زبان صادق نیست، دعوت‌تان می‌کنم نگاهی به لینک‌های داغ ReadBurner بیندازید و ببینید که چه می‌کنه این اخبار آی‌تی.