۱۵ اسفند ۱۳۸۶

ایرادهای اساسی یک عدد سرویس بلاگر

این، شاید یک یادداشت طولانی و کسل‌کننده باشد، اما مروری‌ست بر بدترین و ضایع‌ترین ایرادهای سرویس وبلاگ‌نویسی بلاگر. این یادداشت، به دو دلیل اساسی -که در ادامه می‌خوانید- نوشته شده.

دلیل اول: گاه‌گداری شده که ای‌میل‌هایی می‌گیرم با این مضمون که "با توجه به یادداشت‌های شما در مورد بلاگر، در این سرویس وبلاگ ایجاد کرده‌ایم و حالا مشکل داریم باهاش" و ادامه‌ی داستان. اگر کاری از دستم بربیاید غمی نیست و در حد توان مغزی‌ام پاسخ می‌دهم اما اشتباه نکنید دوست عزیز، نوشتن یک وبلاگ‌نویس نوعی از یک سرویس وبلاگ‌نویسی، به معنای طرفداری از آن نیست. در واقع یک‌جور بیان تجربه است، چیزهای می‌دانم و نقل می‌کنم، با تعریف و تمجید اشتباه نگیرید. اتفاقا، بلاگر با ضعف‌هایی که دارد و تعدادی‌ش را در ادامه‌ی این یادداشت نقل می‌کنم، یکی از بدترین سرویس‌های‌ست که گوگل ارائه می‌دهد، که البته آن هم بحثی‌ست جداگانه که شاید وقتی دیگر.

دلیل دوم: این روزها که می‌گذرد امکانات جدیدی به بلاگر اضافه شده‌اند -یکی‌ش زبان فارسی- و امکانات دیگری هم در مرحله‌ی آزمایش هستند، مثل "فهرست وبلاگی" و "انتشار زمان‌بندی‌شده‌ی مطالب"، اما، این دو تای اخر و چیزهایی مثل این دو، امکاناتی نیستند که یک وبلاگ‌نویس لازم داشته باشد یا حداقل، امکانات ضروری‌ای نیستند. این یکی را با خواندن یادداشت متوجه می‌شوید.

» بزرگترین معضل این روزهای بلاگر -به‌خصوص برای بازدیدکنندگان داخل ایران- صفحات نظرخواهی بلاگر است. این روزها به دلیل تبخیر https -که البته چند روزی‌ست به میعان رسیده گویا، آیا؟- "دسترسی به صفحات نظرخواهی بلاگر امکان‌پذیر نمی‌باشد".
چاره‌ی این مشکل، استفاده از کادرهای توکار نظرخواهی در پوسته‌ی وبلاگ‌هاست که به لطف پیچیدگی و محرمانه بازی‌های بلاگر، حداقل برای همه‌ی کاربران این امکان وجود ندارد. می‌شود با روش‌هایی این کار را انجام داد و می‌شود از سرویس‌هایی مثل Haloscan و intensedebate (توضیحات مجتبی ستوده) استفاده کرد، اما چاره‌ی کار نیستند.

» در بلاگر نمی‌توانید صفحه‌ی جدیدی داشته باشید. می‌توانید با کمی عملیات ژانگولر که در اینجا توضیح داده شده چنین صفحه‌ای را ایجاد کنید اما این هم چاره‌ی کار نیست.

» مشکل بزرگتری هم هست؛ ابزارک‌ها -ویجت‌ها- ذخیره نمی‌شوند و با هر بار تعویض پوسته، حذف می‌شوند. این، وحشتناک است. تصور کنید فهرست/فهرست‌هایی از سایت‌ها و وبلاگ‌های خواندنی دارید و پوسته‌تان را تعویض می‌کنید، آیا وقت کافی داشتید تا با فهرست/فهرست‌های‌تان خداحافظی کنید؟

» امکان وارد کردن مطالب از سایر سرویس‌ها و گرفتن پشتیبان وجود ندارد. البته به کمک BloggerBackup -ممنون از رضای عزیز بابت لینک نرم‌افزار- یا سایت‌های مثل این و این، می‌شود از وبلاگ و نظراتش پشتیبان تهیه کرد اما یک سوال جدی، تا چه وقت، کاربران باید به صورت داوطلبانه جور سرویس محبوب‌شان را بکشند؟

» بلاگر Post Slug را به صورت ژانگولر -که در مستندات بلاگر فارسی توضیح‌اش آمده- قبول می‌کند. اما در صورت اشتباهی مثل این (در نوار آدرس، اشتباه لپی در لینک یادداشت معلوم است)، تنها راه اصلاح، حذف یادداشت و انتشار مجدد آن با نامگذاری صحیح است.

» مشکلات ریز دیگری هم هست؛ مثل عدم وجود ادامه‌ی مطلب، عدم یکپارچگی با شمارشگر فوق‌العاده‌ای که آن هم از محصولات گوگل است، و چیزهای کم اهمیت دیگری که می‌توانید در صفحه‌ی خواستنی‌های بلاگر -که ظرف همین یکی دو روز، چیزهای جدیدی مثل تغییر در نظرخواهی هم به آن اضافه شده- آن‌ها را ببینید.

یک توضیح کوچک برای کسانی که می‌خواهند بنویسند " تو هم بیا وردپرس شو" و اینا. هر کسی با توجه به علاقه، سلیقه و موارد استفاده‌اش، سرویس وبلاگ‌نویسی‌اش را انتخاب می‌کند، یاد بگیریم کمی برای سلیقه‌ی دیگران احترام بگذاریم.
خودم دوست دارم با کدهای وبلاگم ور بروم، گاهی شده برای اضافه کردن یک آیکن کوچک، چند ساعتی کلنجار رفته‌ام باهاش و مجبور شده‌ام چیزهایی هم بخوانم اما نتیجه‌اش همیشه جالب بوده. دوست هم ندارم که ظاهر وبلاگم شبیه هیچ وبلاگ دیگری باشد که نیست.

» بلاگر به راحتی به‌م اجازه می‌دهد دامنه‌ام را نگه دارم، بدون اینکه نیاز به اعتبار داشته باشم.
» و بلاگر است که به راحتی از تبخیر رها می‌شود. بگذارید مثال بزنم. فرض کنید دکتر مزیدی و یا مهدی روی بلاگر بودند. این دو تا رفیق خوبم را مثال می‌زنم چون به دلیل تبخیر، آدرس‌شان را عوض کرده‌اند و دکتر مزیدی دارد بعضی از یادداشت‌های وبلاگ قبلی را در وبلاگ جدید نقل می‌کند. بگذریم، در این مورد، کافی بود به جای ساختن وبلاگ جدید، در تنظیمات و در بخش "انتشار وبلاگ"، در آدرس انتشار یک "2" ناقابل به آدرس قبلی‌شان اضافه کنند و وبلاگ‌شان را به میعان برسانند، به همین سادگی. دوباره تبخیر می‌شد؟ خب، "2" ناقابل را می‌کردند "3" ناقابل، چیزی که زیاد، عدد ناقابل. نمی‌دانم در وردپرس چنین چیزی امکان دارد یا نه، اما اگر نیست چرا؟

رسیدیم به آخر یادداشت و نتیجه‌گیری، مثل همه‌ی داستان‌های خوب. بلاگر سرویس خوبی‌ست اما ضعف‌های اساسی‌ای دارد، پس اگر دلتان می‌خواهد ازش استفاده کنید اول بدانید برای چه کاری می‌خواهیدش و بعد انتخاب‌اش کنید.

» در مورد تیم بلاگر فارسی هم در یک یادداشت جدا توضیح می‌دهم، بعدا. عزت زیاد.