۲۹ بهمن ۱۳۸۶

نظرخواهی بدون درد در بلاگر

عرض کنم خدمت شما که تا نیستم، این یادداشت مجتبی خان ستوده رو بخونید و اگر روی بلاگر وبلاگ دارید ازش استفاده کنید. خیلی راحت‌تر، سریع‌تر و شیکان‌تر از هالواسکان است، از ما گفتن. برای امتحان هم می‌توانید پای همین یادداشت کامنت بگذارید. خیلی دلم می‌خواد بدونم آیا مشکل کم‌کامنتی این روزها اشکال بلاگر است یا...
» یک یادداشت دارم برای بلاگر که دق دلی‌م رو سرش خالی می‌کنم، به عنوان بی‌عرضه‌ترین سرویس‌دهنده‌ی رایگان وبلاگ. واقعا خاک توی سر گوگل که الکی داره از این سرویس حمایت می‌کنه.
» همین روزها بازگشت پرشکوهی خواهم داشت -نامرد، شی‌شکی نبند- و می‌نویسم که چطور می‌شود با دستکاری در همین کدها خوشگل‌ترش کرد. همین دیگه. کامنت بگذارید و نتیجه رو ببینید. عزت زیاد.

پ.ن:
در مورد حرف‌های خوب سیاوشون عزیز که در زیر نقل‌شان می‌کنم -چون به احتما زیاد این سیستم نظرخواهی را حذف می‌کنم- حرف زیاد است که در یک یادداشت جداگانه می‌نویسم، وقتی برگشتم.

جناب منیری بسیار عزیز!
لابد به همین دلیل «بی‌عرضه‌بودن» بلاگر است که «تیم بلاگر فارسی» هم از خیلی از تیم‌های مشابه دیگرش (مثل «تیم وردپرس فارسی» یا تیم‌هایی که از «لینوکس فارسی» حمایت می‌کنند) بسیار کم‌کارتر و تنبل‌تر است! به بلاگر که امیدی نیست، اما حداقل توقعی که از تیم بلاگر فارسی خودمان داریم این است که لااقل همین چهار تا قالب ساده‌ی خود بلاگر (مثلا قالب پایه‌ی مینیما) را «واقعا» فارسی کند و در اختیار همه قرار دهد. بلاگر تصور کرده که فارسی کردن یک قالب یعنی فقط راست‌چین کردنش، در صورتی که جنس فونت‌ها و اندازه‌ی فونت‌ها هم مثلا باید با ویژگی‌های حروف فارسی متناسب شوند. مثلا در همان قالب بی‌نهایت ساده‌ی Minima که مثال زدم، یک character-space برای عنوان وبلاگ و چند تای دیگر از تیترهای وبلاگ در نظر گرفته شده که شاید برای حروف لاتین معنا داشته باشد، اما برای حروف زبان فارسی که ذاتا به‌هم‌چسبیده نوشته می‌شوند، بی‌معنی و زشت است. طبیعتا در نسخه‌ی فارسی شده‌ی این قالب، باید مقدار این عبارت character-space برابر صفر تعریف شود. این کار شاید برای یک مهندس کامپیوتر پیش‌پاافتاده باشد، اما برای یک وبلاگ‌نویس تازه‌کار که شناختی از کدها ندارد، در واقع غیر ممکن است. پیشنهاد می‌کنم که شما به عنوان (احتمالا) مدیر تیم بلاگر فارسی به‌جای غر زدن سر گوگل، همین وقتی را که می‌خواهید برای نوشتن آن یادداشت گلایه‌آمیز بگذارید، صرف فارسی کردن «واقعی» همین قالب‌های پیش‌فرض بلاگر کنید.
با احترام و ارادت.