۲۰ بهمن ۱۳۸۶

چگونه در بلاگر صفحه‌ی اضافه ایجاد کنیم

عرض کنم خدمت شما که یکی از معایب -پرشمار- بلاگر این است که امکان ایجاد صفحه‌ی جدید را نمی‌دهد؛ مثلا صفحه‌ای مثل about. اما نداشتن امکان به معنی نداشتن اجازه برای ایجاد چنین صفحه‌ای نیست. چند وقت پیش در وبلاگ googlified راه حل جالبی برای ایجاد چنین صفحاتی ازائه شد که در ادامه می‌آورم.

اگر مشکلی با خواندن متن اصلی و عمل به آن ندارید که بفرمایید بروید اصلش را بخوانید تا از ادامه‌ی مطلب سردرد نگیرید. اما اگر همراهم باشید همراه با متن اصلی، نکاتی که فکر می‌کنم به درد می‌خورد را می‌نویسم و یک صفحه‌ی تست هم برای همین وبلاگ راه می‌اندازیم، هستید؟ پس، بسم‌الله.

1- همه‌ی فایل‌های مورد نیازتان را از این لینک دریافت کنید.
2- فایل requestVars.js را در فضایی مثل google pages که با حساب گوگل‌تان، در آدرس pages.google.com قرار دارد آپلود کنید.
3- فایل pages.js را با یک ویرایشگر متن -مثل notepad- باز کنید و آدرس صحیح فایل requestVars.js را در URL وارد کنید. فایل pages.js را هم به سلامتی روانه‌ی خانه‌ی بخت کنید، ساده‌ترش این است آپلود کن بره.
» نکته‌ی یک: یادتان نرود در دو خط آخر، آدرس صحیح وبلاگ‌تان را هم وارد کنید. این آدرس، الگوی شناسایی تمام صفحات جدیدی خواهد بود که در آینده ایجاد خواهید کرد.
4- فایل about.js را باز کنید و در مقابل Title و Content، هر آن‌چه می‌خواهید بنویسید.
مثال: کار اصلی شروع می‌شه، من یک فایل test.js ایجاد می‌کنم و می‌خواهم عکس پسرم رو بگذارم با توضیح کوتاهی در مورد شیطنت‌هاش. برای اینکه دقیقا متوجه بشید که چه اتفاقی افتاده فایل test.js رو دانلود کنید.
» نکته‌ی دو: اگر قصد دارید در Title یا Content از لینک یا تگ‌های مشابه استفاده کنید، به جای " از ' استفاده کنید.
» نکته‌ی دو: در هنگام نوشتن محتویات Title یا Content، کلید Enter را به فراموشی بسپارید. با زدن کلید Enter، محتویات اسکریپت -به دلیل فاصله‌ی ایجاد شده- می‌شکنند و جواب نمی‌دهد.
» نکته‌ی سه: برای ایجاد صفحات دیگر هم از همین الگو استفاده کنید. فرض کنید قصد ایجاد صفحه‌ای به نام support را دارید. یک کپی از about.js به نام support.js -یا در مثال ما test.js- ایجاد کنید و Tiltle و Content مناسب آن را بنویسید.
» نکته‌ی چهار: توجه داشته باشید که در صورت وجود ایراد، پیغام خطا دریافت نمی‌کنید. هم‌چین وقتی، با آدرس صفحه‌ی جدید، محتویات صفحه‌ی اول نمایش داده می‌شوند.
فایل about.js -یا هر صفحه‌ی جدید دیگری که ایجاد کرده‌اید- را هم راهی کنید، همان راه درخشان آپلود.
5- فایل pages-config.js را باز کنید و به ترتیب الگوهای مندرج در صفحه، آدرس و مشخصات صفحات مورد نظرتان را وارد کنید. سپس ذخیره و آپلودش کنید.
» مثال: در اینجا برای شناسایی آدرس صفحه‌ی test.js، دو خط زیر رو اضافه می‌کنم. فایل، در بسته‌ای که دانلود کردید هست. من فایل خودم رو به pages-config-skm.js تغییر نام دادم، چون یکی دیگه هم داشتم، با همین اسم.

case 'test': get('http://symoniri.googlepages.com/test.js');
break

6- حالا وارد حساب بلاگرتان شوید. روی Edit HTML در ویرایش پوسته کلیک کنید و قبل از انجام هرگونه عمل ناشایست، یک پشتیبان از پوسته‌ی وبلاگ‌تان تهیه کنید. حالا دو خط زیر را به انتهای کدهای پوسته، قبل از تگ پایانی body اضافه کنید، و سپس، آدرس‌ صحیح فایل‌های pages.js و pages-config.js را جایگزین آدرس‌ها کنید.

<script src="http://site/page.js"></script>
<script src="http://site/page-config.js"></script>

» مثال: می‌خواهم ببینم آیا می‌شود بلافاصله بعد از تگ ابتدایی body هم چنین کاری کرد یا نه. پس کدها را می‌گذارم بعد از تگ <body>. اگر باعث بارگذاری سریع‌تر بشود یعنی کار خوبی‌ست در غیر این صورت بهتر است به توصیه‌ی نویسنده‌ی اصلی عمل کنم و به جای اول برش گردانم.
» نکته‌ی مهم: تگ پایانی body، یعنی <body/> و دیگر هیچ.
7- پوسته‌تان را ذخیره کنید. آدرس صفحه‌ی جدید به این شکل است: http://YOURBLOG.blogspot.com/?page=about.

صفحه‌ی حمایت از بلاگر فارسی، با همین روش ایجاد شده است.

» نکات خیلی خیلی مهم:
1- روال کار این‌طوری‌ست که ابتدا محتویات صفحه‌ی اصلی وبلاگ بارگذاری می‌شود و سپس، اسکریپت، متن مورد نظر ما را جایگزین محتویات صفحه‌ی اصلی می‌کند. خب، ایراد بزرگی‌ست، خیلی بزرگ، برای اینکه بازدیدکننده را به اشتباه می‌اندازد. من فایل‌ها را گذاشتم بلافاصله بعد از تگ ابتدایی body، اما نتیجه یکسان بود. پس، آدرس‌ها را می‌گذارم قبل از تگ پایانی <body/>، یعنی سر جای اولش.
2- اگر می‌خواهید در لینک، آدرس درست نمایش داده شود، خودتان در Title فایل pages آدرس لینک را به صورت دستی وارد کنید. آدرس صفحه در pages.js به طور خودکار لینک را شناسایی می‌کند و در انتهای لینک، عنوان فارسی را نقل می‌کند که اگر در آدرس‌دهی ازش استفاده کنید پیغام خطا می‌گیرید. برای مثال، در این دو صفحه (یک و دو) آدرس لینک عناوین مطالب را نگاه کنید (سیدکامیار و حمایت از بلاگر فارسی).
» راستی، صفحه‌ی تستی را هم که درست کردیم اینجاست.