۰۷ آذر ۱۳۸۶

خط‌ام کجا بود آخه!

در یک متن بیست‌وهفت خطی، ازم خواسته معنی کلمه‌ای در خط سی‌ویک‌ام رو بنویسم!

نقطه‌ی آبی کم‌رنگ، زمین ما

دوباره به این نقطه نگاه کنید. همین جاست. خانه اینجاست. ما اینجاییم. تمام کسانی که دوستشان دارید٬ تمام کسانی که می‌شناسید٬ تمام کسانی که تابه‌حال چیزی در موردشان شنیده‌اید٬ تمام کسانی که وجود داشته‌اند٬ زندگی‌شان را در اینجا سپری کرده‌اند. برآیند تمام خوشی‌ها و رنج‌های ما در همین نقطه جمع شده است. هزاران مذهب٬ ایدئولوژی و دکترین اقتصادی که آفرینندگان‌شان از صحت آن‌ها کاملا مطمئن بوده‌اند٬ تمامی شکارچیان و صیادان٬ تمامی قهرمانان و بزدلان٬ تمامی آفرینندگان و ویران‌کنندگان تمدن٬ تمامی پادشاهان و رعایا٬ تمامی زوج‌های جوان عاشق٬ تمامی پدران و مادران٬ کودکان امیدوار٬ مخترعان و مکتشفان٬ تمامی معلمان اخلاق٬ تمامی سیاستمداران فاسد٬ تمامی «ابرستاره‌ها»٬ تمامی رهبران کبیر٬ تمامی قدیسان و گناهکاران در تاریخ ِ گونه‌ی ما٬ آنجا زیسته‌اند٬ در این ذره غبار که در فضای بیکران در مقابل اشعه‌ی خورشید شناور است.
» متن کامل نقطه‌ی آبی کم‌رنگ، وبلاگ خیابان شماره‌ی یازده

معلمی داشتیم که از این هم می‌رفت جلوتر و در مقایسه می‌رسید به اینکه زمین، سر سوزنی‌ست در مقابل عظمت دنیای اطرافش و می‌گفت به این فکر کنید که کجای این سر سوزن ایستاده‌اید.

۰۴ آذر ۱۳۸۶

سند اجاره می‌دهیم

امروز شنیدم که یک بابایی در شهر بندرعباس سند خانه‌اش را اجاره می‌دهد. خودش در دادگستری کار می‌کند و کلی وثیقه می‌گیرد از طرف و خانه‌اش را به نام طرف می‌کند تا طرف هم برود روی سند وام بگیرد، مثلا یک‌ساله و سر سال هم بیاید سند را برگرداند به نام این آقا.
» بنازم به این خلاقیت کسب‌وکار، بعد تو هی برو بیل بزن.

۰۱ آذر ۱۳۸۶

در مسیر باش

برای آنکه از رودخانه بهره ببری، در مسیر آن قرار بگیر. رودخانه هیچ وقت به سراغت نمی‌آید.
» در يک سازمان، همیشه باید در مسیر و معرض اطلاعات قرار گرفت -با راه و روش‌های خاص خودش-. اطلاعات سازمانی، گوهر گرانبهایی‌ست که خودش به دست تو نمی‌رسد.

۳۰ آبان ۱۳۸۶

لینک مستقیم نسخه‌ی آخر لایو رایتر

اگر هم شما هم مثل بعضی از رفقا، حالتان از مراحل نصب آنلاین و طولانی لایو رایتر به هم می‌خورد، عیبی ندارد، از لینک زیر کامل‌اش را دانلود کنید.
» لایو رایتر 2008
» منبع

۲۹ آبان ۱۳۸۶

پدر علم نوين محاسبات

"هیچ می‌دونستید اگر در روز فقط ده صفحه کتاب بخونید در سال می‌شه بيشتر از ده هزار صفحه".
» دوشنبه، 28 آبان 1386، گوينده‌ى راديو جوان -به گمانم البته-.

توضيح: من هيچ حرفى ندارم، فقط عذر مى‌خوام، کلا.

۲۸ آبان ۱۳۸۶

نکته‌ى کوچک لايو رايترى

یک نکته‌ى کوچک در مورد لايو رايتر بنويسم و بروم. اگر بعد از نصب لايو رايتر، با خاموش کردن انواع فايروال‌ها و استفاده از انواع پراگسى‌ها در اضافه کردن وبلاگ بلاگرتان به لايو رايتر موفقيتى کسب نکرديد باز هم کم نياوريد و نرويد سراغ وردپرس. به احتمال زياد، در تنظيمات وبلاگتان در بخش کامنت، در گزينه‌ى word verification، شما yes را انتخاب کرده‌ايد. نکنيد اين کارها را، خوبيت ندارد، مردم چى مى‌گن خب؟
مطابق عکس زير عمل کنيد و بعد از شناسايى وبلاگ، دوباره به yes تغييرش بدهيد.

Verification-word-comment

به سبک دکتر مزيدى، تقديم‌اش مى‌کنم به عليرضا يامى و خود دکتر مزيدى -همين‌طورى، بى‌خود و بى‌جهت-. امروز نزديک بود به خاطر همين نکته، عليرضا بره وردپرسى شه :-)

۲۷ آبان ۱۳۸۶

تبصره 11

ه- به دولت اجازه داده می‌شود تا معادل یک هزار و دویست میلیارد ریال برای مطالعه و احداث نیروگاه‌های هسته‌ای کشور از محل ردیف 503823 قسمت چهارم این قانون پرداخت نماید. ده درصد از اعتبارات این بند برای تربیت نیروی انسانی متخصص و ارتقای کیفیت آموزش در زمینه‌ی علوم و مهندسی هسته‌ای از طریق عقد قرارداد با دانشگاه‌های کشور هزینه خواهد شد.
» بخشی از بند "ه" ماده‌ی 11 تبصره‌ی 11 قانون بودجه‌ی 1386، در مورد درآمد دولت از محل فروش نفت خام توسط وزارت نفت
» دانلود قانون بودجه‌ی سال 1386
» بانک قوانین و مقررات دفتر هماهنگی امور مجلس
سوال: آیا گنجاندن موضوع هسته‌ای در تبصره‌ی یازده -که اصولا مربوط است به درآمد ناشی از حامل‌های انرژی نفت و گاز- یک ردگم‌کنی بوده است یا اینکه کلا چرا؟

۲۵ آبان ۱۳۸۶

قال جواد

"هنوز نتیجه‌اى ثبت نشده. صفر صفر. بازى هم هنوز شروع نشده."
جمعه 25 آبان 1386، جواد خيابانى، بازى پرسپوليس- سايپا، يکى دو دقيقه مانده به شروع بازى.

عرض کنم خدمت شما که پرسپوليس، امسال بر خلاف سال گذشته خوب بازى نمى‌کند، حتى به نظرم زشت هم بازى مى‌کند؛ به همين بازى نگاه کنيد. چند تا صحنه يادتان مى‌آيد که تعداد پاس‌هاى بازيکنان اين تيم از 5 گذ‌شت، سايپا چطور؟
اما دو تا نقطه‌ى درخشان دارد اين پرسپوليس، يکى اينکه از تک‌فرصت‌هاش به بهترين شکل استفاده مى‌کند و دوم اينکه مى‌خواهد برنده باشد، حتى بعد از دقيقه‌ى نود. و اين را مديون مربى‌هاى دو فصل اخيرش است، پرسپوليس دارد صاحب روحيه‌ى حرفه‌اى‌گرى مى‌شود، مبارک است.
چرا استقلال اين طورى نيست؟ آخر اين هم شد سوال دوست عزيز، مگر با حجازى هم مى‌شود حرفه‌اى شد، حرف‌ها مى‌زنيدها.

بى‌ربط: در لايو رايتر جديد، در کنار نوار برچسب، تکه‌اى اضافه شده که درش نوشته Set publish date. يعنى که مى‌شود از اين به بعد تاريخ يادداشت‌ها را از داخل لايو رايتر دست‌کارى کرد، اين هم مبارک است.

۲۱ آبان ۱۳۸۶

گاهى به زمين هم نگاه کن

گاهى به زمين هم نگاه کن
به جلو پاى‌ات
گاهى که از پله‌ها پايين مى‌روى.

نکته‌اى مهم در مورد بلاگر

قبلا در موردش نوشته‌ام اما گاهى که دوستى، لطف مى‌کند و پاى يادداشتى نظرى مى‌گذارد و مى‌خواهم پاسخ بدهم، پيغام خطا مى‌گيرم از بلاگر، چون طرف شناسنامه‌اى در بلاگر ندارد (Profile) يا اگر دارد فعال نيست و اطلاعاتى در مورد صاحبش نمى‌دهد؛ چيزهايى مثل اى‌ميل. متاسفانه بزرگترين ضعف -يا به قول کيفيت‌بازها، نقطه‌ى بهبود- بلاگر، همين سيستم عهد دقيانوس نظرخواهى‌ش است که اى‌ميل را نمى‌گيرد و خب، باهاش مى‌سازيم فعلا.
اما اگر بلاگرى هستيد -اگر هم نيستيد مى‌توانيد ازش استفاده کنيد، به‌خصوص اگر Gmail داريد- اين يادداشت را بخوانيد، به دردتان مى‌خورد.
» شناسنامه‌ى وبلاگ‌تان فراموش نشود، بگيريد حتما :-)
» همين‌جا بابت ترجمه‌ى Profile به شناسنامه عذر مى‌خواهم، کارت ملى چطور است؟

۲۰ آبان ۱۳۸۶

هکرهاى واقعى

به راستى، هکرهاى واقعى چه کسانى هستند؟ آن‌هايى که در کمتر از چشم برهم زدنى، آى‌دى ياهو مى‌ترکانند يا آن‌هايى که دامنه‌ى پرشين‌بلاگ را با اجازه‌ى مديرعامل، اعضاى محترم هيئت مديره، پدر عروس و بزرگترهاى فاميل، مى‌دزدند؟
به گمانم، هکرهاى واقعى بچه‌ها هستند، همان موجوداتى که با يک لبخند، هم قلب پدر و مادر را هک مى‌کنند -عوام مى‌گن باز خرمون کرد-، و هم، با دسترسى نامحدود به جيب پدر، وى را از هستى ساقط.

جامع‌ترين مقايسه‌ى بلاگر و وردپرس از اولش تا حالا

 1. طرفدارهاى بلاگر مى‌نويسند "مقايسه‌ى بلاگر و..." و طرفدارهاى وردپرس هم مى‌نويسند "مقايسه‌ى وردپرس جونم و...". حروف الفبا هم که واس لاى جرز ديوار خوبه والله...
 2. اين اصلا يک مقايسه نيست، باور کنيد!
 3. باور نمى‌کنيد؟
 4. بلاگر در اين قسمت 8 امتياز مى‌گيره و به فينال مى‌ره و "وردپرس جونم اينا" دو امتياز منفى طلبش، همين‌جورى، بي‌خود و بى‌جهت.
 5. هر دو از بلاگفا بهترند، آيا؟
 6. شما خوبى؟
 7. به نظر شما پس چى؟
 8. مگه همه چيز بايد با آيا شروع بشه؟
 9. "چرا" چه عيبى داره؟
 10. آتيش دارى؟
 11. خاک تو سر سيگارى‌ت کنن پس. برو عمل کن.
 12. نکته: مهم نيست کجا مى‌نويسى و از چه سرويسى استفاده مى‌کنى، مهم اين است که چيزى که مى‌نويسى اصلا ارزش نوشتن دارد؟
 13. آيا چيزى که نوشته‌اى، ارزش خواندن دارد؟
 14. يا دارى وقت خودت و ديگران را تلف مى‌کنى نامرد؟
 15. تو خجالت نمى‌کشى؟ برو در خونه‌ى خودتون وبلاگ بنويس؟
 16. يک بار ديگه وبلاگت بيفته توى حياط ما پاره‌ش مى‌کنم.
 17. مگه تو خودت خوار/خار-مادر ندارى؟
 18. خواهر دارى؟ چه خوب، چرا؟
 19. راستش از شما چه پنهون، ما هم يک برادر کور عليل داريم. به غلامى قبولش کنيد. وبلاگ؟ داره، توى بلاگفا. چشم، براش توى وردپرس يکى راه مى‌ندازيم. اسمش؟ "بى تو من عليل‌ام، با تو هم ذليل‌ام".
 20. مهم‌ترين مشکل سرويس‌هاى فارسى، عدم تعهد و پاى‌بندى به... است. جاى خالى را به ميل خودتان پر کنيد. با آب يا گل؟ به من چه خب.
 21. هرهرهر...

۱۸ آبان ۱۳۸۶

تست لايو رايتر جديد

4375846_pozitiffff_1

در نسخه‌ى قبل لايو رايتر، ارسال عکس در بلاگر، مصيبتى بود براى خودش، اما انگار در نسخه‌ى جديد اصلاح شده. اين را محض تست داشته باشيد تا خدمت برسم.
» دانلود نسخه‌ى جديد.
» اتفاقات جديد.
» ويندوز لايو رايتر 2008- وبلاگ عصرونه.

نکته: اگر در هنگام نصب يا ارتقاى آنلاين با مشکل مواجه شديد Firewall رو از کار بيندازيد. البته چيز مهمى را هم با اين کار از دست نمى‌دهيد.
» ببخشيد دوست عزيز، "از کار بيندازيد" معنى‌ش اين نيست که با اولين چيزى که دم دست‌ات مى‌بينى بيفتى به جان کامپيوتر بى‌نوا. لطف کن بى‌خيال چکش و پيچ‌گوشتى شو.

۱۳ آبان ۱۳۸۶

بش‌شانسى- شماره‌ى دو

بش‌شانسى مى‌تونه اين باشه که يک روز بعد از ساعت ادارى، با عجله برى بانک سامان و کارت خودپردازت رو بگيرى، کارت هم فعال بشه اما، آقايى که مسوول تحويل پاکت رمز باشه نياد، يعنى که کلا بعدازظهرها بى‌خيال. سراغ بيمه‌نامه‌ت رو هم که مى‌گيرى مسوولش نباشه.
بش‌شانسى حتى مى‌تونه فايرفاکس باشه، يعنى برى بانک و رمز رو بگيرى و وقتى مى‌خواهى وارد اينترنت بانک بشى، دوبار گير بده که رمز اشتباه است و با زبون خوش برو پى کارت. و وقتى به ياد مرحوم اکسپلورر مى‌افتى که ديگه دير شده و پيغام مى‌گيرى که دسترسى شما به حساب بانکى‌تان به مدت 24 ساعت ممنوع شد، خلاص.
» بش‌شانسى- شماره‌ى يک

مشکل‌ترين کار دنيا

فکر کردن، کارى ساده و عمل کردن مشکل است، ولى عملى ساختن افکار خود، مشکل‌ترين کار دنياست.
- گوته

۱۰ آبان ۱۳۸۶

پاداش خوب

پاداش خوب، پاداشى‌ست که ويژگى‌هاى زير را داشته باشد:
1- مبلغ و زمان پاداش، غير قابل انتظار و پيش‌بينى باشد و يا دست کم، فرد چنين تصور کند.
2- ميزان آن زياد و بيش از حد تصور نباشد.
3- حالت کنترلى نداشته باشد، بلکه احساس رقابت را در کارکنان ايجاد کند.