۰۸ مهر ۱۳۸۶

نابودی قطعی بلاگرولینگ، آیا؟

"دیروز بلاگرولینگ باز هم افسردگی داشت و همه‌ی وبلاگ‌ها را به روز نشان می‌داد." پایان خبر.

حرفم چیز دیگری‌ست:
با توضیحات وبلاگ گوگل -توضیحات فارسی دکتر مزیدی-، می‌شود فهرست وبلاگ‌هایی را که از طریق فید‌خوان گوگل می‌خوانیم نمایش داد، اما این فهرست، فقط بر اساس حروف الفبا مرتب شده است و کاربرد دیگری ندارد (نمونه). از طرفی، می‌شود خوانده‌های فیدخوان گوگل را شخصی کرد، با استفاده از این راهنما.

به گمانم حالا می‌شود برای همیشه از دست بلاگرولینگ خلاص شد. ایده‌‌ام این است، با استفاده از توضیحات این یادداشت، می‌شود با تغییراتی، کدها را چنان دستکاری کرد که به جای نمایش عناوین و بخشی از یادداشت، عنوان خود وبلاگ را نمایش دهد؛ مثلا 50 وبلاگ آخری که به‌روز شده‌اند.
به طور مثال، در این صفحه، 75 لینک آخری که از طریق فیدخوان گوگل به‌روز شده‌اند نمایش داده می‌شوند.

» می‌ماند کار اصلی، که زحمت نوشتن کد‌ها و توضیحات لازم است برای استفاده‌ی دیگران، باشد که از شر بلاگرولینگ، این چراغ بی‌سوی این روزهای وبلاگستان فارسی نجات پیدا کنیم.

» رونوشت: حضرت جادی، جهت استحضار و هرگونه اقدام مقتضی :-)

اسکریپتی برای نمایش شکلک در نظرخواهی بلاگر

می‌شود در نظرخواهی بلاگر، هم خندانک -البته نه به صورت تصویری- داشت و هم نشانه‌هایی برای قرار دادن لینک یا توپر کردن حروف و نوشتن به صورت ایتالیک، آن‌هم بدون نوشتن کد در فرم نظرخواهی. زحمتش را این آقا کشیده.
فایرفاکس+ Greaseminkey+ این اسکریپت

۰۴ مهر ۱۳۸۶

جنبش بلاگر؟ استغفرالله

عرض کنم خدمت شما که هدفم از نوشتن یادداشت قبلی، راه انداختن جنبش و شورش یا هر چیز دیگر مربوط و نامربوطی نبود. نه حالم از اینکه همه‌ی وبلاگ‌نویس‌ها داد می‌زنند وردپرس، وردپرس، گرفته است و نه دلم شور دوستانی را می‌زند که در سرویس‌های وطنی می‌نویسند، چون صلاح مملکت خویش خسروان دانند و بس.

اما، حالا که می‌شود کاری کرد برای استفاده‌ی بهتر از فضای رایگان، بهتر است تکانی به خودمان بدهیم. بهتر نیست؟

» راستی، نظرتان راجع به این چیست؟ این یکی چطور؟
لطف کنید نظر بدهید و ایرادهایشان را بنویسید تا رفع کنیم.

۰۱ مهر ۱۳۸۶

هم‌اکنون نیازمند یاری مغزتان هستیم

عرض کنم خدمت شما، برای اینکه پوسته‌های فارسی بلاگر کم نیاورد و تعداد بیشتری پوسته‌ی فارسی شده -عجب لغت بیخودی‌ست برای هم‌چین کاری- ارائه کند، نیازمند کمک شماست -نترسید بابا، شما هم که تا یکی می‌نویسد کمک، سریع دست می‌کنید توی جیب‌تان و پول‌های خردتان را می‌شمرید و آبروبری می‌کنید-.

راستش، تعدای از پوسته‌های وردپرس، برای بلاگر هم ترجمه شده ولی برای فارسی کردن‌شان باید یک کار دسته‌جمعی انجام داد، همین. می‌توانید پوسته‌ها را از لینک‌هایی که در ادامه می‌آورم بگیرید، به فارسی استاد کنید و بفرستید تا در پوسته‌های فارسی بلاگر بگذاریم و همه از حاصل دسترنج شما استفاده کنند، همین.
» لینک اول
» لینک دوم. توضیح اینکه چه می‌کنه این لینک دوم.
» لینک سوم

» خودم هم دارم روی این یکی و پوسته‌ی Freshy کار می‌کنم -در هر فرصتی که پیش بیاید-. متاسفانه پوسته‌ی Freshy که برای بلاگر ترجمه شده با IE مشکلات اساسی دارد که سعی می‌کنم تا حد امکان اصلاحش کنم.

:: پیشنهاد می‌کنم -البته اگر لطف کنید- روی این، این و این یکی فکر کنید.

» یک چیز دیگر، وردپرسی‌ها هم می‌توانند در لینک اول و دوم، پوسته‌های خوبی پیدا کنند، از ما گفتن.

۳۱ شهریور ۱۳۸۶

کازاوازاکی

جمعه، سی‌ام شهریور، ساعت 11 صبح، برنامه‌ی ورزش و مردم
آقای شفیع رو کرد به حسن آقای روشن و -با کمی تعجب- گفت:
"یعنی سپاهان سرتر بود از کازاوازاکی؟"

» حدود هزار سال پیش، پدرم یک موتور کاوازاکی 100 نارنجی داشت که ما به‌ش می‌گفتیم کازاوازاکی. خدا پدر و مادر این آقای شفیع را بیامرزد که با این سوتی، کلی خاطره را یی‌هو زنده کرد.
» نهضت همچنان ادامه دارد.

۲۷ شهریور ۱۳۸۶

نوازنده

» این هم صدای ساز این آقا که روبروی آرامگاه فردوسی ساز می‌زد (حجم 400KB و فرمت Wav). ببخشید که خیلی کوتاه است، وقت نبود.
» پ.ن:
میکرودامپ لطف کرده و تکه فیلمی از همین آقا را گذاشته اینجا.

۱۹ شهریور ۱۳۸۶

راهنمای عملی روی بورس بودن

اگر کارمند هستید، نخ‌سوزن کارمند دولت، نکاتی که در ادامه می‌خوانید -یعنی تو را به جان هر آنکه دوست می‌دارید بخوانید-، راهنمای ساده و عملی روی بورس بودن است.
برای این کار، در شرکت‌های خصوصی راه‌کاری سراغ نداریم به جز کار کردن، آن هم مثل چیز، مثل بلانسبت شما، هویج.

1- لاف بزنید و از خودتان تعریف کنید -اصل تعریف مدام-.
این درست که یک ضرب‌المثل قدیمی گفته "تعریف از خود، گ-ه زیادی خوردن است"، اما آخر، قدیمی‌ها چه می‌فهمیدند دنیا هم عوض می‌شود، چه برسد به آدمی‌زاد. پس، تا می‌توانید از خودتان تعریف کنید، در مورد توانایی‌های بالفعل و به‌خصوص بالقوه‌ و نداشته‌تان لاف بزنید و انواع و اقسام هندوانه در اندازه‌های خانواده، بچپانید زیر بغل و جاهای دیگرتان. سعی کنید تا جایی که امکانش هست تمام درزها و سوراخ‌های‌تان را با هندوانه بگیرید و پر کنید، حتی اگر به قیمت پارگی ...-در اینجا صدای بوق پخش می‌شود- تمام شود.

» بقیه‌ش را هم در وبلاگ گروهی دو-در-دو بخوانید. -البته اگر بدتان نیامده-

جوگیری‌های وبلاگی

یکی از جوگیری‌های حاد وبلاگی -چیزی بالاتر از ایدز-، می‌تونه این باشه که وقتی جایی می‌ری برای امضای قرارداد یا پر کردن فرم، چشم‌ات به طرز مسخره‌ای دنبال کادری برای وارد کردن آدرس وبلاگ، کل فرم رو در کسری از ثانیه جستجو می‌کنه، منتها اکثر وقت‌ها جستجو بی‌نتیجه می‌مونه.

۱۸ شهریور ۱۳۸۶

کودکان تجربه

فقط چند لحظه به کودکی بیاندیشید که وبلاگ می‌نویسد، عکاسی می‌آموزد، به سفر اکتشافی اقصی‌نقاط دنیا می‌رود، دغدغه‌ی محیط زیست و جانداران را دارد، در فعالیت‌های عام‌المنفعه و خیریه شرکت می‌کند و می‌آموزد سهمی از رفاه امروزش را باید برای کودکان کمتربرخوردار جهان صرف کند. آیا این کودک پس از بالیدن و بلوغ فکری به نوچه‌ی دیکتاتوری تبدیل می‌شود یا به یک شهروند دموکرات، دوستدار محیط زیست و نوع‌دوست؟
دوباره کمی به کودکی بیاندیشید که فرصت تجربه‌هایی این چنین را نمی‌یابد، از کمترین استانداردهای آموزشی برخوردار است، پدر و مادر و مراکز آموزشی، هیچ فرصتی برای تجربه‌ی بیشتر در اختیارش قرار نمی‌دهند و فضایی بسته و بی‌تحرک، که کمترین روزنه‌ی تنفسی را برای بیشتر دانستن از او دریغ می‌کند. دورنمای آینده‌ی این کودکان در کجا رنگ میی‌بازد؟ آیا انتظار آینده‌سازی از کودکان محروم جهان توقع بی‌جایی نیست؟ آیا عقده‌های کودکی محروم، ثمره‌ای جز ایجاد تنفر و تهدید برای آینده‌ی جهان دارد؟
» کودکان تجربه، وبلاگ چشم‌هایی که فکر می‌کنند.

مدل مطلوب در تصمیم‌گیری

مدلی که اجزای اصلی مورد نظر در تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری را داشته باشد، و اگرچه درست همانند واقعیت نیست، ولی با نشان دادن روابط بین اجزا، وسیله‌ای ساده و مناسب در اختیار تحلیل‌گر و تصمیم‌گیرنده قرار دهد.

انواع مدل:
1- مدل‌های کلامی- Verbal
2- مدل‌های ترسیمی- Schematic
3- مدل‌های تجسمی یا سه‌بعدی- Iconic
4- مدل‌های ریاضی- Mathematical
» مدیریت عمومی، دکتر سیدمهدی الوانی

دعای خیر و معجزه

- اصلا می‌دانی دعای خیر و معجزه چه رابطه‌ای دارند که این‌طوری ازشان حرف می‌زنی؟
- خب، حقیقتش را بخواهی بله. مورد کاربرد دعای خیر، قبل از رفتن سر جلسه‌ی امتحان و این‌هاست، اما به محض بیرون آمدن از سر جلسه، دیگر دعای خیر به دردت نمی‌خورد و به کارت نمی‌آید. این، همان‌جایی‌ست که معجزه وارد عمل می‌شود.

۱۷ شهریور ۱۳۸۶

مراحل فرآیند تصمیم‌گیری

1- تشخیص و تعیین مشکل
2- تعیین راه حل‌های ممکن برای رفع مشکل
3- انتخاب معیار برای سنجش و ارزیابی راه حل‌های ممکن
4- تعیین نتایج حاصل از هر یک از راه حل‌های ممکن
5- ارزیابی راه حل‌ها از طریق بررسی نتایج حاصل از آن‌ها
6- انتخاب یک راه از میان راه‌های مختلف و ارائه‌ی بیانیه‌ی تصمیم
» مدیریت عمومی، دکتر سیدمهدی الوانی

خلاقیت

درخشش یک اندیشه و به وجود آمدن نظر و ایده‌ای نو؛ کشف چیزی که موجود است، اما به علت کورذهنی ناشی از عادت دیده نمی‌شده.

درجه‌ی تاثیر خلاقیت

درجه‌ی موثر بودن خلاقیت ما با بازده انرژی فکر، کوشش و پشتکارمان در به‌کارگیری مغز، بیشتر ارتباط دارد تا به استعداد درونی‌مان.

» شاید حالا روشن می‌شود که چرا بعضی افراد -به زعم دیگران- کم‌استعداد، به کشفیات علمی عجیب و غریبی دست می‌یابند.

از پوسته‌های فارسی چه خبر؟

راستش، چون وبلاگ پوسته‌های فارسی افتاده یک گوشه‌ی پرت و خاک می‌خورد ناجور، گفتم بگذار اینجا بنویسم. به دردتان نمی‌خورد؟ دل من که خنک می‌شود :-)

» یک، اگر دوست ندارید ای‌میل‌تان را بگذارید گوشه‌ی صفحه -تا مورد هجمه‌ی اسپم‌ها قرار بگیرد-، می‌توانید از فرم‌های تماس رایگان استفاده کنید، مثل contactify. برای استفاده‌ی بهتر و راحت‌تر اینجا را بخوانید.

» اگر شما هم پیگیر هستید که سرانجام انتقال بلاگر بر روی دامنه‌ی شخصی چه شد، چیزهایی که در این جریان دست‌ام آمد و فکر می‌کنم به درد بخورد نوشتم. از سعید هم بابت کمک‌اش ممنون؛ اگر آن ای‌میل‌ها رد و بدل شده‌ی سعید نبود که نمی‌شد. اگر شما هم تجربه‌ای در این مورد دارید، بنویسید که ما هم استفاده کنیم -که مخفی نگه داشتن اطلاعات، فی‌الیوم، حکم محاربه با ما را دارد-. ما که هستیم؟ اختیار دارید قربان، ما عددی نیستیم که.

۱۵ شهریور ۱۳۸۶

...

...
در مرحله‌ی اول این رقابت‌ها، اخلاق‌پسند، در گام اول بازی بسیار خوبی مقابل هیوبین، پینگ‌پنگ‌باز چینی‌الاصل اسپانیا انجام داد، ولی در دقایق پایانی، مغلوب حریف قدرتمند خود شد تا...

» مگه پینگ‌پنگ شده فوتبال که جای "امتیازات پایانی" می‌نویسیم "دقایق پایانی"؟
» منبع خبر: شماره‌ی 352 مشعل ورزشی. مشعل، نشریه‌ی -داخلی- کارکنان صنعت نفت ایران است.

خبرهای خوش لایو رایتری

گفتم سر صبحی خوشحال‌تان کنم. نسخه‌ی جدید لایو رایتر تازه تازه از تنور درآمده که می‌توانید از این آدرس دانلوداش کنید. اما اتفاقات فرخنده‌ای هم در نسخه‌ی جدید رخ داده که به شرح زیر است :-)

» رفع برخی مشکلات نسخه‌های قبل مثل قرتی‌بازی‌های لایو رایتر در هنگام نصب، پشتیبانی از XHTMLکه یکی از نقص‌های بزرگ‌اش بود، امکان آپلود عکس در بلاگر -که البته فعلا فقط می‌شود عکس‌هایی با فرمت JPEG گذاشت-، استفاده از ویدیو‌های یوتیوب، گوگل‌ویدیو و... و کیفیت بهتر عکس‌ها از پیشرفت‌های نسخه‌ی جدید است.

» توضیحات کامل را اینجا بخوانید و بعد بروید خودتان را بترکانید.
» پشتیبانی لایو رایتر از XHTML
» رونوشت: جناب آقای دکتر محمدحسین مزیدی، جهت استحضار و اقدام مقتضی -ترکاندن خودت و ما-.

۱۴ شهریور ۱۳۸۶

...

- به خدا اگر یه روز بفهمم وقتی توی بغل منی، به یک زن دیگه فکر می‌کنی، چشم‌هات رو در میارم می‌گذارم کف دستت، گفته باشم عزیزم...
- ا... این چه حرفیه عزیزم. من حتی وقتی توی بغل زن‌های دیگه هم هستم، مدام به تو فکر می‌کنم، به خدا... کور شم اگه دروغ بگم عزیزم...

پ.ن:
» یک توضیح بنویسم و سر صبحی، وقت کسی را نگیرم و بروم. راستش، این دو خط، مال چند روز پیش است اما با شاهکار حضرات در مورد قانون خانواده -ورژن 2008- یکی شد، شرمنده‌ی انجمن نسوان.

۱۳ شهریور ۱۳۸۶

...

آن‌چه با قاطعیت در مورد هر پیش‌بینی‌ای می‌توان گفت، خطا بودن آن است.
» منبعی که نخواست نامش فاش شود.

۱۲ شهریور ۱۳۸۶

ماهنامه‌ی الکترونیکی سایه روشن

به سلامتی و دل خوش، اولین شماره‌ی ماهنامه‌ی سایه روشن بیرون آمده و هم‌چینی داغ‌داغ در انتظار کلیک‌ها و نظرات شماست. طراحی جالب و کمی عجیب و غریب این ماهنامه با رنگ مشکی -که همون‌طوری که استحضار دارید رنگ عشقه-، کم جذاب نیست. پس بشتابید که آتش و اینا...
» البته گول آدرس فعلی فید ماهنامه‌ی سایه روشن را هم نخورید که آدرس درست‌اش این است.

تا یادم نرفته -از اونجایی که من کلا حالیمه و اینا- این اتفاق فرخنده را به آقا سید احسان شریعتی و دیگر دوستان‌اش تبریک می‌گویم و برای این ماهنامه عمر دراز و مفید آرزو می‌کنم :-)

به عراق نگاه کن، نه آنجلینا جولی

آنجلینا جولی، سفیر افتخاری کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگی، به عراق و سوریه سفر کرده است تا شاید خرمادزدها کمی از خرماهای دزدی‌شان را خیرات کنند. آمده است تا توجه عمومی را به بحران بشری معطوف کند. انگار نمی‌داند که توجه عمومی بیش از آنکه به فاجعه انسانی مناطق جنگ‌زده معطوف باشد، کلیک کلیک صفحه‌های وب را ورق می‌زند برای دیدن تصاویر آنجلینا جولی در عراق، آنجلینا در سوریه، آنجلینا در کامبوج...

عراق پس‌زمینه‌ی تصویر است. بی‌عدالتی و فقر، بستر نمایش قهرمانانه‌ی بازیگر سرشناس هالیوود است. خبرها نام آنجلینا جولی را تیتر می‌زنند. و عراق همچنان جغرافیا و تاریخ و فرهنگ و آدم‌هایش را به خاک می‌سپارد. و باد سفسطه‌های توجیه ناکامی‌، هنوز می‌وزد و جنگ، بیش از هر چیزی، به کشتن انسانیت همت گماشته است.
» به عراق نگاه کن، نه آنجلینا جولی، وبلاگ رقصیدن روی مین

۱۱ شهریور ۱۳۸۶

تقویت رفتار- خاموشی

یکی از راه‌های تقویت رفتار از دید رفتارگرایان -به سرکردگی بی‌اف اسکینر-، خاموشی‌ست؛ یعنی تقویت نکردن رفتار، یعنی می‌شود با بی‌اعتنایی به یک رفتار نامطلوب انجام شده، از تکرار آن کاست و به مرور، آن رفتار را محو کرد. اما خب، گاهی پیش می‌آید که از این راه، به صورت نامطلوب استفاده می‌شود -حتی گاه ناخودآگاه-. پیش‌آمد است دیگر، پیش می‌آید. چگونه؟

والدین هم گاهی ناخواسته و ندانسته باعث خاموشی رفتار مطلوب در فرزندان‌شان می‌شوند. برای مثال؛ تنبلی و درس نخواندن یکی از فرزندان، مورد توجه والدین قرار می‌گیرد و سخت به تکاپو و تقلا می‌اندازدشان، ولی به فرزند دیگر، که شاگرد زرنگی‌ست و مشکلی ندارد توجهی نمی‌کنند، چون فکر می‌کنند او از تذکر و راهنمایی بی‌نیاز است -البته آنها این‌طور فکر می‌کنند-.

اگر برای این فرزند مهم باشد که مورد توجه والدین‌اش قرار گیرد، بی‌توجهی به وی باعث از بین رفتن رفتار مطلوب می‌شود، حتی ممکن است به عمد درس نخواند تا والدین‌اش به وی توجه کنند. در چنین شرایطی، عصبانیت و ناراحتی والدین -که نشان‌دهنده‌ی توجه آن‌هاست-، همان پاداشی‌ست که وی می‌خواهد.

» مدیریت منابع انسانی، دکتر سعادت. ص 309

۱۰ شهریور ۱۳۸۶

بازی بهترین پست

» به دعوت حاج عباس آقای خسروبیگی.
بهترین یادداشت این وبلاگ به گمان خودم، فعلا اینجاست: چهل سال بعد در چنین روزی، برای اینکه از دست نرود. یک تمرین بود برای بازی با کلمات و کمی هم مثلا طنز، که در یادداشت‌های دیگری هم اینگونه نوشتم -منظورم تمرین و ایناست-، مثل چندتایی که با عنوان کمی هم وبلاگ (+،+،+) نوشتم.
» هیچ کسی هم دعوت نیست، مگر اینکه جرات داشته باشه کامنت بگذاره :-)
» خفه شدیم از بس بازی کردیم، نه؟ حکایت بازی‌های وبلاگستان فارسی، حکایت پیکان و ایرانی جماعت است. حضرت پیکان، اتومبیلی بود از رده خارج اما ایرانی جماعت با دلبستگی دیوانه‌وارش به این اتومبیل، رسما گند زد به صنعت تولید خودرو؛ موتور پیکان توی بدنه‌ی پژو، موتور پژو توی بدنه‌ی پیکان، وانت پیکان با موتور پژو، پیکان با طرح بنز، پیکان مدل عروس، پیکان با طعم لیمو منتها با رنگ شکلات، پیکان‌برگر، پیکان استیشن با نان اضافه، پیکان مدل لیموزین و...
حالا هم که گیر داده‌ایم به این بازی‌های وبلاگی، بگذریم. مگر اصلا خود وبلاگ یکجور بازی نیست؟
» وبلاگ بازی بهترین پست

روز جهانی وبلاگ

با اینکه دیر شده اما بی‌خیال. قرار این بود که برای دیروز که ناسلامتی، روز جهانی وبلاگ بود، پنج وبلاگ را که می‌خوانیم معرفی کنیم، پس می‌ریم که داشته باشیم.

1- زندگی بعد از پنجاه:
لازم نیست چیز زیادی بنویسم به جز معرفی خودش به زبان خودش:

کسی که هیچ معنایی برای جهان نیافته است، برای همین، معنایی می‌سازد آن‌چنان که خود می‌خواهد. اینجا، خاطرات و حوادث معمولی زندگی یک صاحب خشک‌شویی اتوبخار نوشته میشود. به سوالات فنی در این زمینه نیز اگر بپرسید پاسخ می‌گویم. می‌خواهم اولین خشک‌شویی باشم که خاطراتش را برای همه می‌نویسد.

2- متتی:
نمی‌شود راجع به سید طنزنویس تند و تیزنویس که گاهی شاعر می‌شود و از قالب یک روابط‌عمومی‌چی خارج، ننوشت، می‌شود؟ ما که مشتری شدیم، باشد که شما هم آلوده شوید، آمین.

3- نشانه:
اولین‌بار، با لینکی از آشپزباشی بزرگ رسیدم به متنی روی صفحه‌ساز گوگل، متنی که صاحب‌اش وبلاگ نداشت اما خواندن همان یادداشت‌ها هم لذتی داشت. و چند ماه قبل، این یادداشت‌ها صاحب وبلاگ شدند، و هنوز هم خواندنی هستند.

4- چشم‌هایی که فکر می‌کنند:
نمی‌شود از پیمان و ایده‌ها و افکار عجیب‌اش ننوشت. مردی که دغدغه‌های ریز و درشت‌اش همیشه پیوندی مستحکم با مدیریت آینده دارد. باورتان نمی‌شود اما پیمان تا سال پیش اصلا وبلاگ نمی‌نوشت و هر چه اصرا می‌کردم که حیف است اطلاعات و دانش‌ات را بگذاری توی جیب‌ات و راست راست بگردی، زیر بار نمی‌رفت، اما حالا باید غضنفر را ول کنیم و پیمان را بچسبیم، دو دستی. در کمتر از یک سال، دو بار قیلطر شده و قرار است به سلامتی برود توی گینس.

5- برای شماره‌ی پنج، وبلاگی نبود. چرا؟ چون وبلاگ‌هایی را آوردم که حدود یک سال یا کمتر است که نوشته می‌شوند و حقیقت‌اش، کم آوردم خب. اما به جایش چند تا وبلاگ معرفی می‌کنم که جبران شود.
» دنیای یک ایرانی را که خاطر مبارک‌تان هست. آدرس جدیدش این است: دنیای پژوهش.
» اگر می‌خواهید از جیک و پیک پدیده‌های مختلف سر در بیاورید عصر نوشتن جای خوبی‌ست.

زندگی مدرن