۳۰ اسفند ۱۳۸۳

بوی عيد

هر سال عيد كه می‌شه، حس غريبی داره آدم، كه هيچ‌رقم يكنواخت نمی‌شه براش! هر سال عيد كه می‌شه، يك‌جورايی دلش می‌خواد بتكونه خودش رو و بريزه دور هرچی بدبختی و مصيبته. يعنی می‌شه خدا؟ هر سال شب عيد و موقع سال تحويل، با زبون بی‌زبونی از خدا می‌خواد كه: اوس كريم، ما رو هم به اون احسن‌الحاله كه می‌گي برسون! اما، غافله از اين‌كه تا خودش نخواد نمی‌شه، و خودشه كه نمی‌خواد!


راسته كه خدا مقلب‌القلوب و الابصاره، درسته كه خدا مدبرالليل و النهاره، و قطعا خدا محول‌الحول و الاحواله! ولی قدم آخر رو همين‌جوری برنمی‌داره كه! خود آدمه كه بايد تكون بخوره. به خود خدا، اگه يه قدم بری سمتش، صدها قدم مياد به طرفت... اصلا مگه خدايی كه از رگ گردن هم به آدم نزديك‌تره، لازمه كه بياد!

۲۶ اسفند ۱۳۸۳

چهل سال بعد در چنين روزی

.: دوهزارو چهارمين جلسه‌ی وبلاگ‌نويسان ايرانی در پالتاك، به علت تقارن با ايام نوروز تعطيل شد، يعنی به آجيل‌خوری گذشت و اين‌ها. نصير خالديان، نوه‌ی بزرگ مرحوم ناصر خالديان در اين‌باره گفت كه از بس‌كه برای دوستان مرحوم پدربزرگ ای‌ميل زدم انگشتانم ورم كرد. وی كه با دو دست گچ‌گرفته پشت رايانه نشسته بود، در حالی‌كه با نوك دماغش تايپ می‌كرد در پاسخ به اعتراض هوادارانش در مورد كامنت نگذاشتن افزود طبق وصيت جد بزرگوارش در هيچ وبلاگی با عنوان ن.ن.ت.خ (نوه‌ی نقطه ته خط) كامنت نمی‌گذارد.


.: علی‌رضا تمدن، نوه‌ی كوچك علی‌رضا تمدن كه به خاطر بزرگ‌داشت نام و خاطره‌ی پدربزرگ او را علی نام نهاده‌اند، اكنون كه صاحب هاست گرديده‌اند و نام وبلاگشان را هم به "بر خاندان ما چه گذشت" تغيير داده‌اند در مصاحبه‌ی مطبوعاتی با خودش به مناسبت چهل‌ويكمين سالگرد وبلاگ پدربزرگ گفت از اين به بعد در جلسات پالتاك رئيس‌بازی در نمی‌آورم ادمين نمی‌شوم، می روم يك‌گوشه می‌نشينم و همين‌جوری بر و بر دوستان رو نگاه می‌كنم. در ضمن به شدت از نصير خالديان حمايت كرد بی‌خود و بی‌جهت!


.: سيد پارسا شكراللهی (قدم نورسيده مبارك!) فرزند ارشد خوابگرد بزرگ، به مناسبت چهل‌امين سال تولد خودش، در وبلاگ خودش! برای پدرش كامنت تبريكی گذاشت. وی كه از منتقدين عمده‌ی فرهنگ عامه به شمار می‌رود خطاب به خانواده‌ی علی تمدن گفت كه: هرچه پدرم به پدر شما گفت افاقه‌ای نكرد، من تكرار می‌كنم بلكه بگيريد. می و نمی در اول كلمه سرهم نوشته نمی‌شود. سر جد من بيائيد نيم‌فاصله را رعايت كنيد، های جمع را هم همين‌طور. گفتنی‌ست كه غلط‌‌نامه‌های خاندان معظم خوابگرد از رقم چهل‌هزار نيز افزون است. وی در پايان استفاده از نرم‌افزار TrayLayo‌را توصيه كرد و با لحن تقريبا عاميانه‌ای افزود: آخه يك Shift-Space ناقابل كه اين‌همه جينگولك بازی نداره!


.: خبرچين چهل‌ساله شد، همين! اين در حالی‌ست كه مجيد زهری بزرگ‌خاندان زهری و از بنيان‌گذاران عمده‌ی خبرچين در روزهايی كه از آرامش نسبی فضای وبلاگستان سخن می‌گفت بر اثر شليك يك Spam (نامردا!) به رحمت ايزدی پيوست. به همين مناسبت، جهت آمرزش مجازی روح اين عزير بزرگوار، مجلس ختمی در شب چهاشنبه‌سوری در پالتاك برگزار می‌گردد. از سخنان گهربار آن پير فرزانه اين‌كه: اين حكومت بايد وربيفته، حتی اگه شده با چهارشنبه‌سوری! خدايش بيامرزاد...


.: وب سايت باعظمت دات‌كام (امير عظمتی سابق) به مناسبت 60 ميليونيم‌اين (چی‌ گفتم!) لينك اين وب‌سايت جشنی باشكوه برپا كرد. وی كه در حال حاضر يك‌جورايی ثروتمندترين مرد دنياست، اعلام كرد در سال آتی قصد دارد گوگل را بخرد و موتورش را بدهد اصغرمكانيك طوری دستكاری كند كه ده نتيجه‌ی اول هر جستجو به وب‌سايت وی ختم شود. هم‌چنين افزود در سال آينده، ارسال لينك به درب خانه‌ها از طريق پيك‌موتوری آغاز می‌شود. وی هم‌چنين افزود: فاز می‌ده آخاله! از نكات جالب اين‌كه باعظمت دات‌كام در 5 سال گذشته بيشترين درآمد را از طريق آگهی‌های متنی، غير متنی، ای‌ميلی، حاشيه‌ای و غيره داشته و گوگل به رتبه‌ی دوم نزول كرده است. وی حدود 15 سال پيش مايكروسافت را خريد و آن را به لينك‌دونی تبديل كرد! گفتنی‌ست كه از 60 ميليون لينك اين وب‌سايت، 59 ميليون‌تاش تبليغات می‌باشد!


.: خبرگزاری سورنا اعلام كرد كه يك بمب گوگلی به‌جامانده از جنگ اول وبلاگ‌نويسان ايرانی و موسسه‌ی نشنال جئوگرافيك كشف شده است. اين بمب كه در منتهی‌اليه سمت راست موتور گوگل جاسازی شده است، تاكنون چندين بار عمل كرده است كه آخرين آن‌ها جراحی گونه و بينی هم‌زمان بوده. علی تمدن در اين‌باره گفت كه طرح اين بمب از لگوفيش بود و پدربزرگ من، اما لگوفيش كه ديگر برای خودش نهنگی شده ماشالله! اظهار كرد كه عمرا اگه زير بار برم جون تو! اين بمب كه به خاطر مناقشات ايران و اعراب بر سر Arabian Gulf ساخته شد، بعدها به دليل ادعاهای امارات به فراموشی سپرده شد. در پرونده‌ی جديد كه در 40 سال گذشته در ديوان لاهه تحت بررسی قرار داشته ادعا شده ايران بخش كوچكی از جزاير سه‌گانه‌ی متعلق به امارات! بوده كه بر اثر زلزله‌ی بم جدا شده و بی‌خود و بی‌جهت اعلام استقلال كرده! (اَ... ) هم‌چنين در اين ادعانامه آمده كه شعار " Arabian Gulf خر است" مهم‌ترين توهين به انديشه خلاق اعراب و اساسی‌ترين چالش فكری انديشمندان عرب در اين سال‌ها بوده است.


.: حسين درخشان كه از فرط استعمال واژه‌ی خودم به الوهيت رسيده و بعضی‌ها او را خدای وبلاگستان می‌نامند، گفت كه من ... بخورم كه همچين ادعايی بكنم! وی كه هفتاد سال سن دارد تابه‌حال خيلی از وبلاگ‌نويسان ايرانی را با دو دست خود كفن كرده است تو بميری! وی هفته‌ی آينده قصد دارد پس از چهل و اندی سال دوری از وطن و در صورت طلبيدن امام رضا (ع) به دوبی برود تا درباره‌ی نقش وبلاگ در طول‌عمرش و اهميت واژه‌هايی چون پنجره و كافه صحبت كند. از كارهای بزرگ وی می‌توان به نوشتن بيش از 20 هزار نامه به گوگل برای فعال‌كردن راست به چپ‌نويسی در بلاگر اشاره كرد. اطرافيان نزديك وی می‌گويند او حتی به عزرائيل هم پيشنهاد وبلاگ‌نويسی داده است، آره!


.: با انفجار يك ترقه‌ی زپرتی به وزن يك تن در شب چهارشنبه‌سوری، وب‌سايت بزرگ علمی، فرهنگی، هنری، خانوادگی، تبليغاتی، اجتماعی، سياسی، انتقادی، ورزشی و غيره‌ی آچار فرانسه بالكل هك (Hack) شد و رفت پی‌كارش! به همين دليل جهت تعميرات درست و حسابی به زادگاهش اردبيل فرستاده شد تا بلكم آدم شه!


.: بعد از چهل‌سال، بازماندگان شرتو هم‌چنان به دنبال اين هستند كه گوگل برای نوروز لوگويی داشته باشد تا بلكه روح آن اديب فرزانه به آرامش ابدی دست يابد. وی كه آخرين نوشته‌اش درباره‌ی همين طرح بود، در حالی‌كه جوان بود، ناكام هم بود و تازه، خدابيامرز هم بود و در همين حال بود تا از دنيا برفت (خدايش رحمت كناد!). اما امير فهيمی كه اكنون دوران كهن‌سالی را می‌‌گذراند گفت كه با نوه‌ی يكی از مسوولين گوگل صحبت كرده و برای امسال نمی‌شود، چون ديگر دير شده. شايد برای سال بعد بشه!


.: نويسنده‌ی! وبلاگ پابرهنه‌ی برخط، در نهايت فقر و تنگ‌دستی و در حالی‌كه از همان اوائل با ...ن برهنه وبلاگ می‌نوشت مُرد. در مجلس ختمی‌ كه به همين مناسبت هيچ‌گاه برگزار نشد، بازماندگان وی از انتهای وجود فغان برآورده و وی را فحش بی‌شمار دادندی كه: چرا پول بی‌زبون رو دادی هاست خريدی كه ما حالا گرسنه بمونيم، ای تو اون روح پرفتوحت... از وصايای وی كه در سال‌های پايانی عمر دچار اسكيزوفرنی ويندوزی شده بود: ورزش نكنيد، چون با تكون خوردن Bad Sector می‌گيريد!  • تحشيه: از كليه‌ی (با قلب فرق داره) بزرگوارانی كه نوشته‌های فوق‌الذكر رو توهين به خودشون تلقی می‌كنند، پوزش فراوان می‌خواهم و از دوستانی كه نامشان از قلم افتاد هم، انشاالله دفعات بعد استاد می‌شن. براتون 40 سال كه چه عرض كنم، 400 سال موفقيت، سربلندی و آسايش در كنار خانواده‌ی محترمتون رو از خداوند منان آرزو دارم.

۲۵ اسفند ۱۳۸۳

سال نو مبارك، از اون لحاظ


سال جديد هم داره می‌رسه، اما نسخه‌ی بتا (Beta) نداره. اميدوارم در سال جديد Default همگی، روی Best Performance تنظيم باشه، چيزی در مايه‌های همون احسن‌الحاله كه سر سفره‌ی هفت‌سين از خدا می‌خوايم. زندگی‌تون از شر هرچی Worm و Virus و غيره‌س مصون بمونه. برای اين‌كار دلتون رو با آخرين نسخه‌های ويروس‌ياب محبت Scan كنيد و ويروس‌های نفرت و غرور و كينه رو Detect.


در سال جديد، گاه‌گداری بیخود و بی‌جهت دلتون رو Defragment كنيد و حتما توی Target كد all/ رو در انتهای دستور وارد كنيد تا تمام زوايا رو كنترل و اصلاح كنه. Disk Cleanup رو فراموش نكنيد، چون می‌تونيد خاطره‌های بد رو دور بريزيد، هم‌چنين Firewall رو فعال كنيد تا جلوی هرچی كدورت و كينه‌س بگيره، اما اگه نشد، بلافاصله بعد از هر كدورتی حتما History رو پاك كنيد، همين‌طور Temp. و برای اين‌كه شر و نكبت دنبال شما نياد كوكی‌ها رو هم. راستی Scandisk رو هم گاهی برای صيقل وجودتون آره و اينا.


بيايد تو سال جديد، برای اين‌كه از دست دخالت‌ بيجای خاله‌زنك‌های Hacker فاميل و در و همسايه راحت بشيم Security‌ رو روی Very High تنظيم ‌كنيم. برای اين‌كه اعمال و رفتارمون در دو دنيا مقبول درگاه حق بيفته Layout زندگی‌مون رو چك ‌كنيم تا با همه‌ی مرورگرها بخونه، زشته كه آدم زندگی‌ش فقط از منظر خودش خوش آب و رنگ و قشنگ باشه والله! مهم هم نيست كه چه سيستم عاملی داريم... مسيحی، زرتشتی و يا مسلمون زياد هم توی‌ اصول توفير ندارن باهم، بلكه مهم انسانيته. برای اين‌كار گزينه‌ی Update رو روی Automatic بگذاريم و خدا رو هم از ياد نبريم كه الا بذكرالله تطمئن القلوب.


اما در سال جديد، برای همه‌ی دوستان، آشنايان، بستگان، وابستگان سياسی و غيره... هفت‌سين سلامتی، سعادت، سربلندی، سخاوت، سيادت، سماجت(در كار، تحصيل و زندگی) و سياست (نه به معنی سياسی‌كاری كه به معنی‌تدبير و تعقل) آرزو دارم. اميدوارم برای همه سالی خوب، پربركت و سرشار از موفقيت باشه.


راستی داشت يادم می رفت، سر نماز يا موقع دعای سال تحويل، وقتی داريد برای خدا كامنت می‌گذاريد و شكلك ياهو می‌فرستيد به علامت نذر و نياز، اگر كدهای HTML فعال بود، به ما هم لينك بديد، جای دوری نمی‌ره به خدا!


۲۴ اسفند ۱۳۸۳

زندگی مسالمت‌آميز با ويندوز XP: قسمت سوم و آخر

راه پنجم: مرتب‌سازی ابتدائی


(Me,98,2k,XP) هنگامی كه Windows Explorer را براساس Name مرتب می‌كنيد، ابتدا پوشه‌ها و سپس فايل‌ها به‌ترتيب حروف الفبا قرارمی‌گيرند. اگر می‌خواهيد يك‌فايل يا پوشه را در بالای فهرست قرا دهيد و يا فايل‌های فشرده و ميان‌برها را در بالا و در نزديكی پوشه‌ها قراردهيد - از آن‌جايی كه دارای خصوصياتی مشابه پوشه‌ها هستند - نام آن‌ها را تغيير داده و در ابتدای نام آيكن موردنظرتان يك كاراكتر خاص قراردهيد. يك پوشه را انتخاب كرده و F2 را بزنيد. كليد Home ‌را برای رفتن به ابتدای كلمه بزنيد و يك كاراكتر علامت‌گذاری را وارد نمائيد، مانند ! - } - ] و يا ) و در انتها Enter كنيد (تصوير چهار).


با بستن و بازكردن دوباره‌ی پوشه و كليك بر روی Name در بالای ستون (در حالت Details View) و يا انتخاب View > Arrange Icons by Name می‌توانيد تاثير اين تغييرات را مشاهده كنيد.


راه ششم: دستيابی فوق‌العاده سريع به Task Manager


(2k,XP) معمولا برای اجرای Task Manager از تركيب Ctrl - Alt - Delete استفاده می‌كنيم، اما گرفتن هم‌زمان كليدهای Ctrl - Shift - Esc يكی از سريع‌ترين راه‌های بازكردن Task Manager‌در ويندوز است.


راه هفتم: منوی Start


(Me,98,2k,XP) در اكثر اوقات، برای دستيابی به يك فايل يا يا يك آيكن می‌بايست پنجره‌های متعددی را باز كنيد، مثل My Document و Control Panel. اما می‌توانيد با ايجاد تغييرات جزيی، اين پنجره‌ها را به‌صورت Sub Menu در اختيار داشته باشيد. هرچند در اين‌حالت هم مجبور هستيد دو يا سه و يا حتی تعداد بيشتری Sub Menu‌را باز كنيد تا به آيتم موردنظر دست پيدا كنيد، اما در پايان، نگران بستن پنجره‌ها نخواهيد بود. برای اين‌كار بر روی نوار وظيفه راست‌كليك كنيد و Properties را انتخاب كنيد. در ويندوز XP، برگه‌ی Start Menu را انتخاب و بر روی دكمه‌ی Customize كليك‌كنيد.


در تمام نسخه‌های ويندوز، روی برگه‌ی Advanced‌ كليك كنيد و در فهرست پائين صفحه، آبتم‌هايی‌را كه می‌خواهيد در Start Menu باشند انتخاب كنيد. برای مثال، در ويندوز Me و 2000، گزينه‌ی Expand Control Panel و در ويندوز XP گزينه‌ی Display as a Menu در زير Control Panel را در قاب Start Menu Items انتخاب كنيد (تصوير پنج). باتوجه به نسخه‌ای از ويندوز كه استفاده می‌كنيد، می‌توانيد همين‌كار را در مورد My Document، My Music و My Picture و ديگر پنجره‌ها انجام دهيد. پس از اتمام كار OK كنيد و نتيجه را ببينيد.نكاتی كه خوانديد، در واقع برگردانی بود از مطلبی با عنوان هفت‌راه برای‌زندگی آسان‌تر با XP. راه‌كارهايی بود برای استفاده‌ی بهتر از آن‌چه در اختيار داريم، نكاتی كه گاهی از فرط بديهی بودن به چشم نمی‌آيند.


۲۰ اسفند ۱۳۸۳

سيستم مديريتی كه ناشناخته ماند

عكس از روزنامه همشهری - به علت كمبود عكس به‌ناچار از اين تصوير استفاده شد، شرمنده!


درباره‌ی سيستم‌های مديريتی خوانده‌ايد و شنيده‌ايد. يكی از انواع سيستم‌های مديريتی، مديريت برمبنای هدف است كه به اختصار MBO ناميده می‌شود (Management By Objective). اما در طول تاريخ، سيستم‌های مديريتی ديگری وجود داشته‌اند كه تا به امروز به آن‌ها توجه‌ای ‌نشده است. يكی از اين سيستم‌های شگفت‌انگيز كه تاكنون نامی درخور و شايسته‌ی آن برايش انتخاب نشده است، سيستمی‌ست به نام مديريت مبتنی بر پاچه‌خواری تا سرحدِ مرگ!


اين شيوه‌ی مديريت كه خود با نگرشی مشتق‌شده از مديريت برمبنای هدف ايجادشده، تمام زندگی زيردست را برپايه‌ی اهداف بلندمدتی نظير امنيت شغلی، پيشرفت شغلی تا عرش كبريايی، مزايای راحت‌الحلقوم، اعتبار نزد بالادست و... بنا می‌كند. در اين شيوه، برای زيردست فرقی نمی‌كند كه كدام پاچه بايد خورده‌شود و پاچه‌ی چه فردی. هر فردی كه مقام بالاتری از زيردست دارد شايسته‌ی پاچه‌خواری‌ست، مگر تحت شرايطی خاص; مگر اين‌كه فردی كه شايسته‌ی پاچه‌خواری‌ست، از حيض انتفاع ساقط شود و بالادست‌ها با وی چپ بيفتند. آن‌وقت است كه زيردست حتما و لزوما بايد تغيير موضع داده و از وی دوری كند و انزجار و نفرت درونی خود را به بيرونی‌ترين شكل ممكن نشان دهد.


اما برای اين‌كه پاچه‌خوار خوبی باشيم چه كنيم؟
 - می‌توانيد برای شروع از واژه‌های چاكريم، نوكرتيم و ارادت‌داريم استفاده‌كنيد. توصيه می‌شود اين واژه‌ها را به صورت جمع استفاده كنيد تا بار معنايی لغات حس شود. ابتدابه‌ساكن سخت به نظر می‌آيد ولی به مرور و باتكرار جامی‌افتد. به نقل از منبعی كه نخواست نامش فاش شود، واژه‌ی كريمه‌ی خيلی مخلصيم در اين‌گونه موارد بهتر جواب می‌دهد.
 - به رفتار پاچه‌خواران موفقی كه در اطراف خود می‌بينيد، زل بزنيد و ياد بگيريد، كه حضور در محضر اساتيدِ فن بهتر از هر كتابی‌ست.
 - از اشتباهات مخالفين درس عبرت بگيريد.
 - در رفتار بالادست دقيق شويد و دريابيد چه رفتاری باعث خشنودی (خركِيف‌شدن) خاطر مبارك خواهد شد.


اين سيستم هم مانند بقيه، مزايايی دارد و معايبی كه تعدادی از مزايای آن را ذكر می‌كنم.
 - نزديكی بالادست و زيردست; فاصله فقط به اندازه‌ی يك‌پاچه
 - فهم و درك بالای زيردستان; زيردست به طور غريزی و بدون دستور، اوامر بالادست را اجرا می‌كند. در واقع زيردستان ناخواسته به تله‌پاتی دست پيدا می‌كنند و در نتيجه به عالم الوهيت نزديك و دچار رستگاری ناچاری می‌گردند.
 - تفاهم گروهی و عملكرد بهينه گروه; همه‌ی زيردستان، در راستای پاچه خواری، به‌طور خودكار سيستم را به سمت هدف هدايت می‌كنند.
 - شكل‌گيری تفكر ارزشمند شايسته‌سالاری; هركی پاچه‌خوارتره، شايسته‌تره كه!


گفتنی‌ست كه تاكنون، عيب خاصی برای اين سيستم شناسايی نشده مگر مرگ پاچه‌خوار در انتهای فيلم، كه براساس ضرب‌المثلی قديمی شكل گرفته كه می‌گويد پاچه‌خوار، آخر فيلم می‌ميره!


اما از آن‌جايی كه هر سيستمی، برای خود شعاری دارد، شعار و ايدئولوژی طرفداران اين شيوه‌ی مديريت اين است: پاچه‌خوارم، پس هستم كه هستم!

۱۹ اسفند ۱۳۸۳

۱۸ اسفند ۱۳۸۳

زندگی مسالمت‌آميز با ويندوز XP: قسمت دوم

راه سوم: انتقال پوشه‌ی My Document


(Me,98,2k,XP) اولين اصل در مديريت پرونده‌ها و فايل‌ها، اين است كه برنامه‌ها از اسناد جدا باشند. ويندوز برای اين‌كار پوشه‌ای به‌نام My Document در اختيار كاربر قرار داده كه به‌صورت پيش‌فرض در درايو :C قرار دارد. اگر نمی‌خواهيد اطلاعات خود را در محل پيشنهادی مايكروسافت قرا دهيد، برای تغيير مسير پوشه‌ی My Document، بر روی آيكن آن در Desktop راست‌كليك كرده و Properties را انتخاب كنيد. در كادر‌محاوره‌ای Target، مسير پوشه‌ای را كه می‌خواهيد اطلاعات خود را در آن ذخيره نمائيد وارد كنيد(تصوير دو).


در ويندوز 98، می‌توانيد با كليك بر روی Browse، مسير دلخواه را دنبال و OK كنيد. اگر نام پوشه‌ای كه شما وارد می‌كنيد وجود نداشته باشد، ويندوز آن پوشه را ايجاد می‌كند. در نسخه‌های اخير ويندوز، می‌توانيد از دكمه‌ی Move برای انتقال اطلاعات به محل دلخواه استفاده كنيد. برای تغيير مسير پوشه‌های My Music و My Picture و هر پوشه‌ی تحت ويندوزی، دكمه‌ی سمت‌راست Mouse ‌را فشار‌داده و نگه‌داريد. سپس با كشيدن پوشه و انتخاب گزينه‌ Move Here، عمل انتقال انجام خواهدشد. در آخر، برای تغييرنام هريك از پوشه‌ها به دلخواه، آيكن موردنظر را انتخاب كنيد و كليد F2 را بزنيد. نام دلخواهتان را تايپ‌كرده و Enter كنيد.


راه چهارم: تعريف پيش‌فرض برای مرورگر


(Me,98,2k,XP) در Windows Explorer، راه‌های متعددی برای مشاهده فايل‌ها وجود دارد - حالت‌های LargeIcons، SmallIcons، Thumbnails، Lists و يا Details -. برای انتخاب Details به عنوان حالت پيش‌فرض از منوی View استفاده كنيد. در ويندوز 98، از منوی View و در ساير نسخه‌های ويندوز از منوی Tools به‌ترتيب گزينه‌های Folder Options > View > Like Current Folder را انتخاب‌كنيد. در ويندوز XP بر روی گزينه‌ی Apply to All Folders كليك كنيد (تصوير سه). اگر نظرتان تغيير كرد و خواستيد ويندوز را به حالت پيش‌فرض برگردانيد، روی Reset All Folders كليك كنيد.


اگر می‌خواهيد بعضی از پوشه‌ها در حالت Details و برخی به صورت Thumbnails باشند، ابتدا باتوجه به دستورالعمل بالا حالتی را كه بيشتر از آن استفاده می‌كنيد به‌عنوان حالت پيش‌فرض قرار دهيد. مطمئن شويد كه در پائين اين كادر و در فهرست Advanced Settings، گزينه‌ی Remember each Folder View Settings تيك شده باشد و سپس OK كنيد. از اين ‌به‌بعد، هرگاه View Settings را برای يك پوشه‌ی خاص تغيير دهيد، سيستم حالت جديد را برای پوشه‌ی مذكور به عنوان پيش‌فرض قرار می‌دهد.

۱۵ اسفند ۱۳۸۳

زلزله‌ای كه بی‌صدا بود

روز پنج‌شنبه حدود ساعت 20:30 دقيقه، زلزله‌ای به قدرت 4.5 ريشتر بندرعباس را لرزاند. اما به گفته دوستان و رفقای شهرك‌نشين ما و كسانی كه در محوطه‌های باز بودند صدا بيشتر شبيه انفجار بود. در خانه هم كه در و ديوار و پنجره و زار و زندگی می‌لرزيد همچين كه گويی الان مياد پائين همه‌چی. اما مثل اين‌كه اين زلزله بی‌صدا تشريف داشتند كه فقط حوالی ساعت 11 شبكه استان هرمزگان به نقل از ژئوفيزيك دانشگاه تهران اعلام كرد شدت زلزله 4.5 ريشتر و مركز آن محلی به‌نام گچين در شمال‌غربی بندرعباس بوده است. ديگر در هيچ خبرگزاری ديگری خبری مبنی‌بر وقوع زلزله نديديم كه نديديم. مثل اين‌كه صدای اين زلزله فقط در اين‌جا شنيده شد و نه جای ديگری. اما خبر دقيق را پژوهشگاه بين‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله اعلام كرد كه ميتوانيد در صفحه‌ی Recent بخوانيد. حال، ‌حكمت اين اعلام نشدن چه بوده است، خدا می‌داند و بس.

۱۴ اسفند ۱۳۸۳

زندگی مسالمت‌آميز با ويندوز XP: قسمت اول

راه اول: نشان‌دادن فايل‌های سيستم ( Reveal Your System Files )


( ويندوزهای ME - 98 - XP و 2k ) وقتی پوشه‌ای كه حاوی فايل‌های مهم سيستمی‌ست - به‌خصوص پوشه‌های Program Files, System و يا System32 - را باز می‌كنيد، احتمالا در همه‌ی موارد پيغام اخطار ثابتی مبنی بر اينكه " تغيير در محتويات اين پوشه باعث خواهد شد برنامه‌های شما به درستی كار نكنند " را مشاهده خواهيد كرد.


در ويندوزهای ماقبل XP، اين اخطار تنها وقتی ظاهر می‌شود كه شما گزينه "View, as Web Page" را در ويندوز 98 و "Enable Web Content in Folders" در برگه General از قاب Folder Options را در ويندوز 2000 انتخاب كرده باشيد. غالبا برای اين‌كه فهرست فايل‌ها را مشاهده كنيد، می‌بايست بر روی "Show Files" كليك كنيد.


در ويندوز Me و XP، كافی‌ست فقط روی متن "Show the Content of this Folder" كليك كنيد. محتويات پوشه تا زمانی كه شما در ستون سمت چپ روی متن "Hide the Content" كليك كنيد قابل مشاهده خواهند بود. اگر شما چنين متنی را نمی‌بينيد، پوشه جاری را ببنديد. Tools و سپس Folder Options را انتخاب كنيد و مطمئن شويد كه "Enable Web Content in Folder" در Me يا "Show Common Tasks in Folders" در XP و در پائين برگه‌ی General ‌انتخاب شده‌اند.


برای ترميم قطعی، گزينه‌های View > Folder Options > View و يا Tools > Folder Options > view را انتخاب كنيد. در ويندوز 98 از فهرست "Advanced Settings" گزينه "Select all files" را انتخاب كنيد و در ويندوز 2000 گزينه "Show Hidden files and Folders" را تيك كنيد و تيك گزينه "Hide Protected Operating System Files" را برداريد. برای قبول اخطار ( در صورت وجود ) بر روی Yes و سپس OK كليك كنيد.


اگر فكر می‌كنيد روزی ممكن است بخواهيد ويندوز را به حالت قبل برگردانيد، از فايل folder.htt كه در هر پوشه‌ای كه اخطار مشاهده می‌شود وجود دارد، يك نسخه پشتيبان تهيه كنيد و نام آن را به چيزی شبيه به folder_old.htt تغيير دهيد. سپس فايل folder.htt كه در پوشه Windows يا Winnt و در زيرپوشه Web قرار دارد و فاقد پيغام اخطار "Show Files" است را در پوشه‌ای كه پيغام اخطار را در آن مشاهده می‌كنيد كپی نمائيد. حال اگر می‌خواهيد حالت اخطار قبلی را برای یك پوشه‌ی خاص برگردانيد، فايل folder.htt را از آن پوشه حذف و فايل folder_old.htt را در آن پوشه كپی كنيد و نام آن‌را به folder.htt تغيير دهيد.


راه دوم: دولا كردن نوار ابزار ( Double up Your Toolbars )


( ويندوزهای ME - 98 - XP و 2k ) اگر نوارابزارهايی كه استفاده می‌كنيد، فضای زيادی از صفحه و مرورگر اينترنت را اشغال می‌كنند، می‌توانيد با قراردادن دو يا چند نوارابزار در يك خط، فضای بيشتری به ‌دست بياوريد. در ابتدا، مطمئن شويد كه دقت تصوير به اندازه كافی بالاست و پوشه Windows به اندازه كافی برای جادادن دكمه‌های نوارابزار جا دارد. در غير اين‌صورت، پيداكردن آنها در هنگام نياز مشكل خواهد بود.


در ويندوز 98، قبل از ادغام نوارابزارها، بر روی نوارابزار Standard كه با دكمه‌ی Back شروع می‌شود راست‌كليك كنيد و مطمئن شويد گزينه‌ی "Text Label" تيك نشده است ( برچسب‌ها باعث حجيم شدن دكمه‌های نوارابزار می‌شوند ). در ويندوز 2000 و XP، بر روی نوارابزار راست‌كليك كرده و اطمينان حاصل كنيد كه "Lock The Toolbars" تيك نشده است. در تمامی نسخه‌ها، لبه سمت چپ نوارابزار را گرفته، به جای دلخواه كشيده و رها كنيد ( Drag & Drop ). می‌‌توانيد يك نوارابزار را در كنار منوی اصلی قراردهيد يا دو نوارابزار را در كنار يكديگر قرار دهيد. هنگامی كه از چيدمان نوارابزارها احساس رضايت داريد، می‌توانيد با راست‌كليك بر روی نوارابزار و انتخاب گزينه "Lock The Toolbars"، آن‌ها را در جای خود ثابت نمائيد. با كليك بر روی علامت (

در ويندوز 2000، ME و XP راه‌های ديگری برای جمع‌وجوركردن ( كوچك‌كردن ) نوارابزارها وجود دارد. بر روی نوارابزار استاندارد راست‌كليك كرده و گزينه Customie را انتخاب نمائيد. برای اين‌كه از حجم نوارابزارتان كم كنيد، از فهرست حاضر آيكن‌هايی را كه نيازی به آن‌ها نداريد انتخاب و بر روی دكمه‌ی Remove كليك كنيد ( تصوير يك ). هم‌چنين می‌توانيد با كشيدن و رها‌كردن آيكن‌ها نوارابزار را مرتب نمائيد يا به‌وسيله‌ی دكمه‌های Move Up و Move Down، آيكن‌هايی را كه كمتر از آن‌ها استفاده می‌كنيد به سمت راست نوارابزار ببريد ( جايی كه بعد از علامت "

برای دسترسی به فضای بيشتر، گزينه‌ی "No Text Label" را از فهرست پائين‌افتادنی "Text Options" انتخاب كنيد. پس از اتمام كار، بر روی Close كليك كنيد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستيد كه در كادر "Adress" تايپ می‌كنيد و سپس Enter را می‌فشاريد ( به جای كليك بر روی دكمه GO )، در كادر "Adress" راست‌كليك كرده و تيك "Go Button"را برداريد.


۱۱ اسفند ۱۳۸۳

تغيير و تحول تئوری‌های مديريت

در علم مديريت قديم، 3‌تا M وجود داشتند كه خيلی مهم و اساسی بودند. اول Men، بعد Money و بعد هم Material. به نظر می‌رسه وقتی Money باشه، Material خودش مياد، پس قضيه Material حل می‌شه. اما Men چی می‌شه اين وسط؟ Men يا نيروی انسانی يا بهتر بگيم Human Resource، جايگاهش بالاتر از اون‌دوتای ديگه‌ست. برای همين هم شاخه‌ی جداگانه‌ای از مديريت به‌نام Human Resource Management ‌راه افتاده. اما اين‌ها رو گفتم كه بگم الان شرايط چه‌جوريه.


الان شرايط طوری شده كه فقط داريم Money خرج می‌كنيم ولی عملا نه Men خوبی داريم و نه Materail دلچسبی. به اسم خصوصی‌سازی همه‌چی رو داديم به پيمانكار، پول خوبی هم بهش می‌ديم اما طرف می‌ره يك مشت Bad Men رو مياره به جای A Few Good Men‌ جا می زنه، مثلا ديپلم به جای ليسانس. پول ليسانس رو از شركت طرف قرارداد می‌گيره، ولی پول ديپلم و چه‌بسا كم‌تر رو می‌ده به طرف. حالا از اين‌كه برای كسركردن بيمه به جای اين‌كه بياد فقط از حقوق‌پايه بيمه بگيره مياد از حقوق و مزايا می‌گيره ، ولی موقع پرداخت ليست‌بيمه يك چيز ديگه‌ای رو می‌كنه می‌گذريم.


حالا يك مشت Bad Men رو تصور كنيد كه كار شركت‌های بزرگ رو دارن انجام می‌دن و تازه، از اجحافی هم كه پيمانكار مربوطه در حقشون روا داشته خبردار هستند و ناراحت. خروجی معادله می‌شه يك مشت Bad Men ناراضی. كه اصلا هم براشون مهم نيست كار شركت چی می شه‌ها. اين‌ها رو داشته باشيد تا بريم سراغ Material. بعضی از قراردادها به صورت حجمی بسته می شه، يعنی هم Men و هم Material. پيمانكار هم مياد مثلا به‌جای قطعه‌ی درجه‌يك، قطعه‌ی درجه n ( ميل می‌كند به سوی بی‌نهايت ) می‌بنده روی دستگاه و تازه اونی كه قطعه رو سوار می‌كنه همون Bad Men فوق‌الذكره. چی داريم؟


يك‌مشت Bad Men و مقدار زيادی Bad Material. نتيجه، خرابی دستگاه‌ها و تاسيسات به‌ظاهر حياتی كشوره و نياز دوباره به تعميرات و قرارداد دوباره با پيمانكار و تكرار قصه. اين چرخه فقط باعث می شه كه Money رو يك‌راست بريزيم تو Recyclebin. آخرش اين می‌شه كه Money رو حروم می‌كنيم تا Bad Men و Bad Material داشته باشيم. حالا می‌رسيم به نتيجه‌گيری :


در علم مديريت نوين، 3تا BM هستند كه نقش اساسی و اصلی رو در اقتصاد (برخی) كشورها ايفا می‌كنند (البته از اون لحاظ)، اولی Bad Money، بعدی Bad Men و آخری هم Bad Material.

كوچ الكترونيكی

وبلاگ، سوای همه‌ی‌ چيزهايی كه داره مثل رفقای خوب، احساس تعلق به يك جمع ( حتی مجازی )، فيلتر شدن، مسخره شدن، فحش خوردن تو كامنت‌ها، تبادل اطلاعات، فوران كردن حس نويسندگی افراد (ی مثل بنده ) و ... می‌تونه حتی يك‌جور كسب تجربه باشه. برای همين هم سعی كردم يك تجربه تازه داشته باشم.


وبلاگ مجانی مثل خوابگاه دانشجويی می‌مونه ( البته فكر كنم، چون هيچ‌وقت تجربه‌ش رو نداشتم )، با اين‌كه داری داخلش زندگی می‌كنی، ولی می‌دونی كه مال خودت نيست و بايد روزی از اون‌جا بری. بری به جايی كه بهتره ( البته فكر می‌كنی! ). اين‌كه جای بعدی بهتره يا بدتر معلوم نيست ولی به‌طور حتم دست خود آدمه. هر‌چه بيشتر تلاش كنی، به اون "بهتره" نزديك‌تر می‌شی. وبلاگ مجانی يك قالب می‌خواد، حتی لازم نيست برای بايگانی قالبی جداگانه داشته باشی، خودش همه‌ی كارها رو انجام می‌ده. اما اون "تجربه جديده" احتياج به تلاش و كار بيشتر و حتی دقيق‌تر داره. احتياج به مطالعه بيشتری داره، و مسلما بهتر هم می‌شه اگر بيشتر كار كنی. چقدر نوشتم همين‌طوری الكی‌ها!


برای همين هم كه شده، اومدم تا تجربه‌ی جديدی كسب كنم. لطفا ايرادها و اشكالاتی ( كه حتما و قطعا وجود داره ) رو كه می‌بينيد، به بنده اطلاع بديد، ثواب داره به خدا. اگر هم به وبلاگ قبلی لينك داديد، لطفا لينك‌ها رو به اين آدرس تغيير بديد. چقدر قيافه گرفتم تو اين چندخط. به مرور تكميلش می‌كنم.


اما اين از انصاف به‌دوره و خيلی هم ناجوره كه آدم سريع يادش بره كه كی تو اين چندروزه همش كارهاش رو راست و ريس كرده، امير جان دمت گرم الی‌ماشاالله.